İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Yüzmenin Sağlığa Olan Faydaları

Yüzmenin Sağlığa Olan Faydaları

Yüzmenin Sağlığa Olan Faydaları

Yüzme ülkemizde bir spordan daha çok bir serinleme ya da eğlence aktivitesi olarak yapılmakta. Oysaki yüzmenin sağlığa olan faydaları diğer pek çok spor dalından daha fazla. Yüzme aynı zamanda nefes kullanımının ön planda olduğu bir spor olduğundan dolayı direkt olarak akciğerler ve kalp üzerinde etkisi olan başlıca sporlar arasında yer alıyor.

Vücudun Koordineli Çalıştığı Ender Sporlardan

Yüzme beceri isteyen sporlar arasında geliyor. Örneğin futbol ya da basketbol oynarken beceriyi yavaş yavaş kazanırsınız. Ancak yüzme sporunda ana görev olan yüzmeyi öğrenebilmek zaman almakta. Öğrendikten sonra ise vücudun koordineli bir şekilde çalışmasıyla ustalık kazanılmakta. Bu koordinasyon sırasında kol ve bacak kasları güçlenmekte ve ihtiyaç duyulan oranda ve idareli güç harcama yetisi de kazanılmakta.

Yüzme Yağ Yakmayı Arttırıyor

Yüzme sporu direkt olarak nefesle alakalı olduğu için kalp ve akciğer kullanımının kapasitesi de artmakta. Bu sayede vücuttaki yağlar da yakılmış oluyor. Yağsız bir vücut kalbin çalışmasını da önemli ölçüde kolaylaştırmakta. Bu da yüzmenin sağlığa olan faydaları arasında.

Bununla birlikte suyun yarattığı dirence karşı koyan vücut da zamanla değişiyor. Örneğin kollar güçleniyor, omuzlar genişliyor. Aynı şekilde sırtta ve omuzda bulunan kaslar da genişliyor. Yüzme sporu vücudun özellikle kol ve omuz bölgesini güçlendirmek için yapılacak olan uygun sporlardan bir tanesidir. Düzenli şekilde bir plan dahilinde yüzerek vücuda çok daha fazla fayda sağlamak mümkün olacaktır. Hepsinden önemlisi ise sabah 1 saat boyunca yüzmek tüm günün zinde geçmesini de sağlayacaktır.

Yüzme sporundan maksimum verimi almak için kesinlikle beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmek gerekmekte. Diyet uygularken bu sporu yapmak diyetin daha kolay geçeceği anlamına gelmekte. Bu bakımdan yüzme sporu ve diyet her zaman için birbirlerini destekleyen faktörler olmuşlardır.

Bir önceki yazımıza olan “Sadece Pilates Topu İle Yapılabilecek Egzersizler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap