1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Yumurta Ve Kolesterol: Endüstri Dinansal Destekli Araştırmalar Yanlış Mı Yönlendiriyor?

Yumurta Ve Kolesterol: Endüstri Dinansal Destekli Araştırmalar Yanlış Mı Yönlendiriyor?

tavuk-ve-yumurta-kümes

Yumurta ve kolesterol: Endüstri finansal destekli araştırmalar yanlış mı yönlendiriyor?

 

Diyete ait kolesterolün kandaki kolesterolü arttırıp arttırmadığı tartışmalı bir konu. Bir çok araştırmacı bu soruyu incelese de yakın zamanlarda yapılan bir inceleme endüstri finansal desteğinin sonuçları çarpıtmış olabileceğini ortaya sürüyor.

 

Kolesterol mumsu yapıda  hücre duvarları için önemli yapısal bir bileşiktir ve sağlığımız için  hayati önem taşır. Karaciğerimiz ihtiyaç duyduğumuz kolesterolün hepsini üretebilir ancak hayvan ürünlerinde de kolesterol tüketmekteyiz.

 

Kolesterol vücutta dolaşım yaptığı için sorunlara sebep olabilir. Bazı insanların kötü olarak bahsettiği düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol kan damarlarında yağ plaklarının birikmesiyle oluşan damar tıkanması riskini arttırır.

 

Damar tıkanması felç kalp krizi ve periferik arter hastalığı riskini arttırır.

 

Yumurta kolesterol yönünden zengin olduğu için bilim adamları aşırı tüketildiğinde kanda kolesterol seviyesini arttıracağı yönünde endişe duymakta. Bunu incelemek için, bilim adamları 50 yıldan  fazla bir sürede birçok araştırma yürüttü. Ancak şimdiye kadar bulgular tam olarak bir sonuca varamadı.

 

Yumurta endüstrisinin rolü

 

Bazı uzmanlar endüstri destekli araştırmaların sonuçları çarpıttığı yönünde endişe duymakta.

 

Son yapılan araştırmanın yazarlarının açıkladığı gibi, ”Geçmiş yıllarda, yumurta endüstrisİ, özellikle amerikada federal hükümet tarafından yönetilen programlarla birlikte çalışıp, yumurtanın kandaki kolesterol yoğunluğuna etkisi üzerinde  yapılan araştırmaları finanse etti.”

 

“Araştırma için  endüstri finansal desteğinin besin politika kararları üzerinde olan etkisi önemli bir endişe kaynağı haline geldi”

 

Şu anki araştırmanın esas amacı endüstri finansal destekli araştırmaların oranının artıp artmadığını anlamaktı. Araştırmacılar ayrıca “araştırma sonuçlarının amaçlanan bulguları  yansıtıp yansıtmadığını” da görmek istedi.

 

Toplamda araştırmacılar incelemeleri için kritere uyan 211 belge buldu ve sonuçları American Journal of Lifestyle Medicine de paylaştı.

 

Araştırmacılar endüstri finansal desteğinin önemli derecede arttığını not etti. 1950 ve 1960 larda endüstri finansal destekli araştırma bulunmamaktaydı ancak 2010 dan 2019 a kadar olan süreçte araştırmaların %60’ı endüstri desteğini almaktaydı.

 

Genel olarak araştırmaların %85’inden fazlası yumurtanın kandaki kolesterol seviyesini arttırdığını buldu. Ancak, endüstri tarafından desteklenen araştırmalarda bu sonuçların önemi daha az gösterilmeye eğimliydi.

 

Aslında endüstri finansal destekli araştırmaların %49’u destek verilmeyen %13 lük kısımdaki araştırmalarla karşılaştırıldığında bilgilerine uymayan sonuçlar rapor etti.

 

Örnek olarak, bir araştırmada, araştırmacılar üniversite öğrencilerine 14 hafta boyunca haftanın her günü sabah kahvaltıda 2 adet yumurta yemelerini söyledi. Araştırmanın sonunda katılımcıların ortalama LDL kolesterolü her litrenin onda birinde 15 mg arttı. 15 (mg/dl).

 

Bunu değerlendirmeye alırsak LDL kolesterol seviyesi sağlıklı bir yetişkin için 100 mg/dl altında olmalı. Yani 100 mg/dl den 115 mg/dl ye olan bir yükseliş %15 bir yükseliş LDL kolesterolünde %15 yükseliş demek.

 

Bu, önemli bir artış gibi gözüksede, bu araştırmada istatistik olarak bir öneme ulaşmadı. Başka türlü anlatmak gerekirse, bu artışın rastgele oluşmasının şansı %5 den daha fazla. Sonuç olarak araştırmanın yazarları “ günlük ek 400 mg diyet kolesterolünün kan yağlarını olumsuz etkilemediği” sonucuna vardılar.

 

Araştırma yazarı Dr. Neal Barnard araştırmacıların  yumurtaya bağlı kolesterol artışını yok saymak yerine bunun şans eseri yaşanabileceğini  rapor etmesi daha uygun olduğunu açıklamakta. Bunun yerine bu artışın hiç yaşanmadığını rapor ettiler. Benzer sonuçlar endüstri destekli araştırmaların yarısından çoğunda yaşandı.

 

Araştırmacılar yazıyor “ İstatistik olarak önemli bir farklılığın yokluğuyla bir farklılığın yokluğu arasındaki ayrımı yapmak önemlidir”

 

Etkileme politikası

 

İncelemenin bu bulguları özellikle endişe verici çünkü bu araştırma biçimi politikayı etkilemeye yetecek güce sahip. Örneğin 2015’te U.S. Dietary Guidelines Advisory Comitee “elde bulunan kanıtlar diyet kolesterolünün tüketimiyle serum kolesterol arasında uygun bir ilişki göstermiyor” yazdı.

 

Ancak, elde bulunan kanıtlar incelenince, son yönergeler “mümkün olan en az miktarda diyet kolesterolü tüketilmesi” çağrısını yaptı.

 

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ‘ye göre 20 yaşından büyük 95 milyon yetişkinin yüksek kolesterolü bulunmakta. Halka doğru  tavsiyeyi vermek yüksek önem arz etmekte.

 

“Geçmiş senelerde yumurta endüstrisi kolesterol araştırmalarında  hiç rol oynamadı ve araştırmalar açık bir şekilde yumurtanın kolesterolü yükselttiğini gösterdi” diyor Dr. Barnard.

 

Özellikle, araştırmacılar American Egg Board’ı, federal kontrol altında bulunan endüstri destekli bir kuruluş belirledi. Amaçları amerikadaki yumurta ve yumurta ürünlerinin tüketiminde artış sağlamak”

 

Seneler geçtikçe araştırmacılar geçmiş bilgilere bakarak yumurta tüketiminin LDL kolesterolünün üzerinde olan etkisini değerlendirdi. Örneğin biri, 28 araştırmanın sonucunu birleştiren bir analiz, yumurta tüketiminin total kolesterol ve LDL kolesterol yoğunluğunu arttırdığı sonucuna vardı.

 

“Yumurta endüstrisi  yumurtanın kan kolesterol seviyesini olumsuz şekilde etkilemediğini göstermek için çok fazla çaba harcadı. Yıllar boyunca, yanlış araştırmalar basını, halkı ve politika oluşturan kişileri endüstrinin emellerine hizmet etmek için yanlış yönlendirdi”

 

-Araştırma yazarı Dr. Neal Barnard

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap