İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurta hakkında tam anlamıyla bilinmeyen bazı noktalar mevcut. Uzun süreler bozulmadan beklediği için insanlar yumurta konusunda çok da dikkatli değiller. Ancak bozulmuş yumurta tüketimi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmakta. Yumurta hakkında bilinmesi gerekenler hem sağlık açısından hem de yumurtanın nasıl saklanıp tüketileceği konusunda bilgi vermekte.

Yumurta Yıkanır mı?

Bu konu uzun süreler tartışılan bir konu. Ancak yumurtanın yıkanıp yıkanmaması hiç bir şekilde bir yarar sağlamadığı gibi bir zararı da mevcut değil. Ancak pek çok insan yumurtanın kümes ortamında durmasından kaynaklı olarak kokusundan rahatsız olduklarından yıkama yolunu seçiyorlar. Aynı şekilde süper marketlerden alınan yumurtalar da yıkanmış yumurtalar.

Yumurta Nerede Saklanmalı?

Yumurta anne sütünden sonra gelen en kaliteli proteini ihtiva eden bir besin maddesi. Ancak doğru saklanmadığı taktirde kolayca zehirlenmelere sebep olmakta. Yumurta satın alırken kesinlikle marketlerde soğutucularda bulunan yumurtalardan satın alınmalı ve aynı şekilde evde buzdolabında muhafaza edilmeli, çok uzun süreler bekletilmeden tüketilmelidir.

Dikkat ettiğiniz gibi buzdolaplarında yumurtalar için ayrı bir bölme oluşturulmuştur. Yumurtalar bu bölmelere sıra ile dizilip saklanırlar. Peki, neden yumurtalara bu şekilde bir ayrıcalık gösterilmiştir? Bunun cevabı çok açık. Buzdolabında bekleyen yumurtaların başka gıdalarla temas etmemesi gerekiyor. Bu temas diğer gıdaların bozulmalarına sebep olacaktır. Bazı insanlar bu durumun yumurta yıkandığında ortadan kaybolacağına inansalar da bu doğru değildir. Yumurtalar yıkanmış olsalar dahi kabuklarının özelliklerinden dolayı diğer gıdaları bozmaları kaçınılmazdır.

Çatlak Yumurtaları Yemek Zararlı mı?

Yumurta hakkında bilinmesi gerekenler arasında bir diğer madde ise çatlak yumurtaların tüketilmesi hakkında. Ne zaman çatladığı bilinmeyen yumurtaları önlem olarak tüketmemek gerekmekte. Bu durum bakterilerin oluşumuna sebep olduğu için oldukça zararlı. Ancak evinizde ya da alışveriş yaptıktan sonra taşıma sırasında çatlayan yumurtalar buzdolabında saklandığında ve birkaç gün içinde tüketildiğinde bir sorun olmayacaktır.

Bir önceki yazımıza olan “Sağlıklı Bir Diyet İçin Neler Yapılmalı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap