İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Toplum olarak damak tadımıza oldukça düşkünüz. Bunun getirisi ise yemek sofralarının iştah açıcı yemeklerden oluşması. Aynı şekilde yemek yemeyi bitirdikten sonra yaptığımız bir dizi davranış bulunmakta. Bu yazımızda ise yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler neler bunlara bir göz atacağız.

Meyve Tüketmek

Yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında en çok yapılanlardan bir tanesi de meyve yemek. Son derece yaygın olan bu davranış aynı zamanda bir o kadar da yanlış. Meyveler kolay bir şekilde sindirilemiyorlar. Bir de yemeğin hemen arkasından tüketildiğinde bu durum sindirim sistemini çok daha fazla zorlamakta. Bununla birlikte yemekle karışan meyvelerden hiçbir şekilde fayda alınamadığı gibi sadece şekeri vücut tarafından alınmakta ve bu da kilo alınmasına sebep olmakta.

Duş Almak

Duş almanın yemek yemekle nasıl bir bağlantısı olduğunu düşünebilirsiniz. Yemek yedikten sonra sindirim aşaması başlamadan önce duşa girerseniz sıcak suyun etkisiyle birlikte kan akışı mideden uzaklaşarak derimizi sıcaktan korumak için bu bölgelerde yoğunlaşıyor. Bunun sonucunda da yemeğin sindirilmesi çok zor oluyor.

Çay İçmek

Yemekten sonra hemen çay tüketmek de sıklıkla yapılan ama yanlış olan bir davranış. Yemeklerden sonra hemen çay içmek yemeklerin sindirilmesini zor bir hale getirir. Bu yüzden yemek yedikten en az bir saat sonra çay içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte.

Uyumak

Yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında uyumak da bulunuyor. Bilindiği gibi mide besinleri sadece insan uyanıkken sindirebiliyor. Yemek yedikten sonra uyumak besinlerin sindirilememesi anlamına gelmekte. Bunun sonucunda ise uyandığınızda karnınızda büyük bir ağırlık hissetmeniz kaçınılmaz. Bu ağırlık midenin yeninden sindirime geçmesiyle ortadan kalksa da uyurken rahat bir şekilde uyumanıza engel olabilir.

Bir önceki yazımız olan “Su İçmek Hakkında Bilinmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap