İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yazın Görülen Sağlık Sorunları ve Tedavileri

Yazın Görülen Sağlık Sorunları ve Tedavileri

Yazın Görülen Sağlık Sorunları

Tıpkı kışın olduğu gibi yazın gelmesiyle birlikte de insanlarda çeşitli mevsimsel sağlık sorunları görülebilir. Bu sorunlar kısa tedaviler ile geçebileceği gibi yazın devam ettiği sürece uygulanması gereken tedaviler de mevcut. Bu yazımızda yazın görülen sağlık sorunları ve nasıl tedavi edilecekleri hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Cilt Kuruluğu

Güneş ışığının ve sıcak havanın ortaya çıkardığı etkilen başında cildin kuruması geliyor. Cilt kuruması yazın görülen sağlık sorunları arasında en çok bayanları ilgilendirenlerden bir tanesi. Yaz aylarında cilt kuruluğunun önüne geçmek için doğru besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Özellikle denize giren kişilerde tuzun yarattığı kuruluk çok daha uzun bir süre devam edebilir. Cilt kurumasını önlemek için ahududu, yaban mersini ve çilek gibi C vitamini deposu olan meyveler tüketilebilir. Bunların yanında yağsız etler ve kabuklu yemişler protein bakımından zengin olduklarından dolayı yararlıdır. Ayrıca bol su tüketimi de unutulmamalı.

Mantar

Sıcak havaların ortaya çıkardığı rahatsızlıklardan bir tanesi de mantardır. Özellikle tatil zamanlarında ıslak mayo ile uzun süre oturmak mantar oluşumunu tetikler. Bu yüzden yaz aylarında şeker ihtiva eden besinleri tüketmeyi aza indirmek gerekiyor.

Yıpranmış Saçlar

Saçları yıpratan unsurların başında güneş, tuzlu su ve klor gelmekte. Saçlar keratin adı verilen protein liflerinden meydana geldiğinden dolayı bakım için bolca protein içeren yiyecekler tüketmek gerekiyor. Pişmiş yumurta, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt ve çinko ihtiva eden besinler saçların yıpranmasını engellemekte.

Kas Ağrıları

Yaz aylarında özellikle tatil sırasında insanlar normalden çok daha fazla efor sarf ediyorlar. Bu da beraberinde kas ağrılarının ve krampların artmasına sebep oluyor. Yeterince sıvı alınmadığı durumlarda kas ağrıları meydana gelir. Sodyum, potasyum ve kalsiyum terleme neticesinde azalırlar. Bu yüzden sporcu içecekleri ve Hindistan cevizi suyu tüketmek gereklidir.

Bir önceki yazımız olan “Yazın Tüketilen Yüksek Kalorili İçecekler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap