İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Tarçının Faydaları

Tarçının Faydaları

tarcinin-faydalari

Tarçının Faydaları

Genellikle salep ya da çeşitli tatlıların üzerine serpildiği zaman müthiş bir tat veren tarçın yaygın kullanıma sahip bir baharattır. Birçok yiyecek ve içecek içerisinde kullandığımız Tarçının Faydaları saymakla bitmez. Kış aylarında daha çok tüketilen tarçın baharatının faydalarını saymadan önce neden yaz ayları değil de neden kış aylarında daha çok tüketildiğini öğrenmek aslında faydaları konusunda ipucu veren bir bilgi olarak duruyor. Soğuk algınlığı ve kış aylarında çıkan rahatsızlıklara karşı etkin bir mücadele yürüten tarçın baharatı vitamin bakımından oldukça zengindir. Vitamin bakımından zengin olan bu baharat sayesinde sadece soğuk algınlığı ve türevi hastalıklara değil çok daha karmaşık hastalıklara karşı da oldukça fazla karşı etkisi bulunuyor.

Antioksidan Kaynağı Olarak Tarçın

Antioksidan kaynağı bakımından en zengin baharat olan tarçın bitkiler arasında 7. Sıra gibi yüksek bir sıra elde ederek kendinden beklenen faydanın daha fazlasını göstermektedir. Vücudun yaşlanmasına sebep olan birçok etkenin önlenmesinde ve yavaşlamasında kullanılan tarçın sayesinde insanlar daha geç yaşlanmaktadır. Tarçının faydaları arasında en çok bilineni yaşlılığa karşı oldukça etkili bir yapısı olmasıdır. Ayrıca stresi azaltma konusunda da oldukça etkili bir baharattır. Tarçın baharatı kalp krizi, felç, yüksek tansiyon gibi etkileri yüksek boyutta olan hastalıklarla mücadele kapsamında tüketilmesi gereken besinlerin arasında yer alıyor. Ayrıca kötü kolesterolü dizginlerken iyi kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır.

Tarçın baharatı nasıl bir yapıya sahip, nasıl bir vitamin değerlerine sahipse insanın vücudunda iyi gelmedik yer kalmıyor. Tarçının Faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli tarçın tüketimi sonrasında anti bakteriyel yapısı vücuda nüfuz ettiği için dişlerde meydana gelen plaklar, diğer hastalıkların oluşumu ya hiç ya da çok geç olmaktadır. Küçük bir bilgi vermek gerekirse ağrıyan dişleriniz varsa iki damla tarçın yağını pamuğa damlatıp ağrıyan dişin etrafına sürmek diş ağrısını azaltacaktır. Tarçın tadı bakımıyla oldukça şekerli gözükse de tip 2 şeker hastalığının bir numaralı düşmanıdır. Bu nedenle tip 2 şeker hastaları sıklıkla tarçın yemektedir. Kansere karşı da etkili olan tarçın vücuttaki virüslerin de tedavisi konusunda etkilidir. Cidden o kadar çok faydası var ki saymakla bitmeyen bu baharatın nörolojik hastalıklara, kısırlığa, cilt kırışmasına gıda zehirlenmesine kadar geniş bir yelpazede yararı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap