İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Spor hem sağlık açısından hem de formda kalmak isteyen insanlar açısından önem arz ediyor. Spor yaparken bilinçli bir beslenme spordan alınan verimin çok daha fazla olmasını sağlamakta. Bu yüzden sporcu beslenmesi normal beslenmeden çok daha farklı ve yapılması gereken bir beslenme türü.

Sporcu Beslenmesi İçin Mutfakta Neler Bulunmalı?

Spor yapanlar için performansın gelişmesi ve sağlığın korunması için mutfakta çeşitli gıdaların sürekli olarak bulunması gerekiyor. Bunlar içinde en önemlileri protein, karbonhidrat ve yap içeren gıdalar. Ne olursa olsun sporcu beslenmesi sırasında yenilen besinlerin içinde kişinin enerjisini yüksek tutacak ve vitamin ihtiyacını karşılayacak gıdalar tüketmek gerek. Makarna, bulgur pilavı, yulaf ve kuru baklagiller karbonhidrat eksikliğini tamamlamak için tüketilebilir. Bununla birlikte protein almak için gerekli olanlar ise balık, yumurta, et ve kümes hayvanları ile alakalı gıdalardır. Örneğin süt de bir sporcunun tüketmesi gereken önemli gıdalardan. Gün içinde çay ya da herhangi bir başka içeceği tüketmek yerine süt tüketmek çok daha kazançlı bir davranış olacaktır.

Süt içmeyi sevmeyenler ise yoğurt, kefir ya da ayran gibi süt ürünlerini tercih edebilirler. Bu içecekler sudan çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılabiliyor. Ayrıca protein ve karbonhidrat içerdikleri için spor yapanların önemli besin kaynakları arasında geliyor.

Sporcular için su tüketmek de önem taşıyor. Bazı durumlarda su kaybının yaşanmaması için spor sırasında dahi su tüketimi yapılabilir. Su tüketmenin sporcu için hiçbir zararı bulunmuyor. Aksine hızlı çalışan sindirim sistemi ve terleme yoluyla bu su çabuk şekilde dışarı atılırken vücut ihtiyacı olanı tutmaya devam ediyor. Vücutta oluşacak sıvı eksikliği kasların kasılmasına ve kas krampı olarak adlandırılan durumun meydana gelmesine sebep olmakta. Bu bakımdan vücudun susuz kalmaması gerekmekte.

Enerji İçeceklerinin Kullanımı

Sporcu beslenmesi sırasında kafalara takılan önemli konulardan bir tanesi de enerji içeceklerinin tüketilmesi. Enerji içeceklerine önemli bir kesim hala temkinli yaklaşmakta. Çünkü piyasada bulunan ve hepsinin ortak noktası kafein olan bu içeceklerin hepsi vücut üzerinde aynı etkiyi yaratmıyor. Sporcuların enerji içecekleri kullanmaları elbette yanlış değil ancak kullanmadan önce bu içeceklerin sporcular tarafından kullanılıp kullanılamayacağını üzerindeki açıklamalardan okumak gerekmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap