İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Spor Salonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Spor Salonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Spor Salonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Uzun bir süreden sonra spor salonları yeniden açıldı. Ancak bu salonlara gidenlerin her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gereken çeşitli konular mevcut. Bu yazımızda spor salonlarında dikkat edilmesi gereken konular üzerinde duracağız ve salonlarda nasıl davranılması gerektiğine dair çeşitli yararlı bilgiler vereceğiz.

En Önemli Nokta Hijyen

Spor salonlarında dikkat edilmesi gereken konular arasında en önemli konuyu hijyen oluşturuyor. Salonlara giderken kişisel temizliğe dikkat edilmesi önemli. Hem çalışma öncesinde hem de çalışma sonrasında ellerin yıkanması hem kendimizi hem de diğer insanları korumak demek. Çalışma yaparken dahi belli aralıklarda dezenfektan kullanmak doğru olacaktır.

Maske Kullanımı Nasıl Olmalı?

Spor salonlarında maske kullanmak bazı uzmanlara göre tehlikeli olabiliyor. Çünkü bünye zorlandığı için yüksek oranda havaya ihtiyaç duymakta. Maske bu durumu biraz engelliyor. Bu bakımdan spor salonlarına gitmek isteyenler salonların tenha olduğu zamanları seçebilirler ve bu sayede maske takmadan diğer insanlarla olan mesafelerini koruyarak egzersizlerine devam edebilirler.

Kişisel Eşyalarınızı Kullanın

Egzersiz yaparken bazı durumlarda yüzümüz kullandığımız aletlerle temas etmek durumunda kalabiliyor. Bu noktada ise temas eden bölgeyi korumak için kişisel eşyalarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin yüzünüzü bir yastığa dayamadan önce kendi havlunuzu bu yastığın üzerine örtebilirsiniz. Unutmayın ki sizden önce diğer insanlar yüzlerini o yastığa koymuş olacaklardır.

Günlük Kıyafetlerinizi Kullanmayın

Spor salonlarında kullanılan kıyafetlerinizi yolda giymeyin. Egzersiz yaparken sadece salonun içerisinde giymek için kıyafet seçin. Salonda işiniz bittikten sonra bu kıyafetleri bir poşete koyup ağzını bağlayın ve eve ulaştığınızda doğrudan çamaşır makinesine atıp 60 derecelik ısıda yıkayın.

Evinizde Duş Alın

Pek çok spor salonunda egzersiz çalışmasından sonra duş alma imkanı mevcut. Ancak bu duşlar da ortak kullanıma açık olduğu için eğer imkanınız varsa, eviniz çok uzakta değilse evinizde duş almayı tercih edin.

Bir önceki yazımız olan “Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap