İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Spesifik Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Spesifik Karbonhidrat Diyeti Nedir?

spesifik-karbonhidrat-diyeti

Karbonhidrat oranı yüksek besinlerin zararlı olup olmadığı uzun yıllardır tartışılmaktadır. Özellikle ülkemizde karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılması gerektiği bilinen bir gerçektir. Bunun için pek çok farklı diyet çeşidi bulunmaktadır. Spesifik Karbonhidrat diyeti adı son dönemlerde adı duyulmuş ve birçok kişi tarafından denenerek tescillenmiş bir diyet türüdür. Peki spesifik karbonhidrat diyeti nedir? Bu diyet karbonhidrat tüketiminin sınırlandırıldığı yeni nesil diyetlerden bir tanesidir.

İlk olarak Dr. Sidney Valentine tarafından ortaya çıkarılan bu diyetle birlikte karbonhidrat kaynaklı tüm problemlerin önüne geçilmektedir. Sindirim problemi olan ya da otizmli insanlar için ideal olduğu bilinen spesifik karbonhidrat diyeti, son dönemlerde oldukça revaçtadır.

Bu diyetin ana teması karbonhidratları büyük ölçüde azaltmak ve hazır gıdalardan uzak durmaktır. Bu sayede bağırsaklarda oluşabilecek zararlı bakteri ve mayaların önüne geçilecektir.

Otizm ve Spesifik Karbonhidrat Diyeti

Karbonhidrat içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi bazı bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bu bakteriler normal kişilerde klasik sindirim sorunlarını beraberinde getirse de asıl olumsuz etkileri otizm hastalarına olmaktadır. Bakterilerin ve mayaların artması otizm problemlerinde ilerleme yaratabilmektedir.

Bu sebeple otizmli bireylerin ve ailelerin ilk tercihi spesifik karbonhidrat diyeti olmaktadır. Spesifik karbonhidrat diyetinin bu tarz hastalarda ortaya çıkabilen davranış bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Diyet yalnızca otizmli değil her çocuk için uygundur.

Küçük yaş grubundaki çocukların pek çoğu sütü ürünlerine karşı bağımlı hale gelmektedir. Süt ürünleri kararında tüketildiğinde iyi olsa da aşırılara kaçıldığında bağırsak florasını bozmaktadır. Spesifik karbonhidrat diyeti sayesinde çocukların süt ve süt ürünlerine karşı olan bağımlılıkları ortadan kalkacaktır.

Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Spesifik karbonhidrat diyeti aslında çok da yabancı olduğumuz bir alan değil. Canan Karatay tarafından yaptırılan Karatay diyetine son derece benzeyen bu diyette belli başlı gıdaların tüketilmesi yasaktır. Özellikle süt ürünleri bağırsaklara olan etkileri sebebiyle tüketilmemelidir. Diyet süresinde tüketilmesi yasak olan diğer besin grupları şunlardır;

  • İşlenmiş etler (Sosis, salam vb.)
  • Süt ürünler
  • Ekmek ve pirinç gibi karbonhidratlar
  • Karbonhidrat ve şeker içeriği yüksek gevrekler
  • Bisküvi tarzı abur cuburlar
  • Köri baharatı

Bu tarz gıdaların tüketilmesi diyete olumsuz etki edecektir. Bunların dışında sebze, meyve, yumurta, tavuk ve balıketi gibi gıdaların tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Spesifik Karbonhidrat Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Karatay diyetinden farksız olan bu yeni diyet 7’den 70’e her yaş grubu için uygundur. Özellikle otizmli çocuklarda denenmesi tavsiye edilmektedir. Tabi ki bunun için önce bir doktora başvurulması çok daha doğru olacaktır. Spesifik karbonhidrat diyeti kilo problemi olmasa bile bağırsaklarından yana şikâyetçi olan kişiler için idealdir.

Bu tarz problemleri olan ve diyetle birlikte sindirim sorunları sonlanan pek çok insan bulunmaktadır. Katkı maddeli ve asitli gıdalardan uzak durulması insan sağlığına birçok katkı sağlayacağından denenmesi gereken diyetlerden bir tanesidir.

Hangi Hastalıklar Üzerinde Etkilidir?

Spesifik karbonhidrat diyeti özellikle Crohn ve Ülseratif Kolit gibi hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir. Bu hastalıklar bağırsak problemlerine neden olan ve sık görülen sorunlardır.

Çoğu zaman ilaç kullanmak istemeyen hastaların başvurduğu ilk yöntem olan bu diyet, hastalıkların tedavisinde büyük farklar yaratmaktadır. Birçok kişi hastalıklarında olumlu anlamda gelişmeler yaşadıklarını belirtmektedir.

Bunun yanı sıra kilo vermek ya da sadece sağlıklı beslenmeye geçiş yapmak isteyen kişiler için de ideal bir diyet türüdür. Yapılması gereken tek şey basit karbonhidrat kategorisine giren her gıdadan uzak durmak ve sebze meyveye ağırlık vermektir.

Yorum Yap

Yorum Yap