İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Şok Diyetler ve Zararları

Şok Diyetler ve Zararları

Şok Diyetler ve Zararları

Genellikle yaz ayları geldiğinde tatil planları yapanlar bu yüzden hızlı bir şekilde kilo vermenin de yollarını arıyorlar. Hızlı şekilde kilo vermek için yapılan diyetlere de şok diyetler deniyor. Bu diyetler zayıflatma konusunda başarılı olsalar da pek çok sorunu da beraberinde getiriyorlar. Bu yazımızda bu tarz diyetlerin zararları üzerinde duracağız.

Kendi Başınıza Uygulamayın

Şok diyetler kesinlikle kendi başınıza uygulamamanız gereken diyetler arasında geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere kısa zaman için maksimum şekilde kilo verilmesini sağlayan bu diyetlerde genellikle tek tip besinler kullanılmakta. Bu da çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirmekte. Eğer kısa zamanda hızlı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız bunu kesinlikle bir uzman gözetiminde yapmanız gerekiyor.

Kas Eksilmesi

Vücudun gereksinim duyduğu enerji tek tip beslenme yoluyla sağlanamaz. Şok diyetler de tek tip beslenme şeklinde olduğu için bir süre sonra vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi kaslarda bulunan proteinlerden almaya başlar. Bu da kasların erimesi ile sonuçlanır. Hızlı şekilde kilo verenlerin genel anlamda fiziki olarak görünüşleri pek iyi olmaz. Kas eksilmesi kalp kasları üzerinde de kendisini gösteriyor. Kalp kaslarının azalması ritm bozukluğuna da yol açıyor.

Yavaş Bir Metabolizma

Kas eksilmesi olan metabolizma daha yavaş çalışmaya başlar. Bir noktadan sonra metabolizmanın yavaş çalışması sebebiyle kilo verme de durmakta. Bunun en kötü yanı ise diyet programını bitirdikten sonra, verilen kilolardan çok daha fazlasının hem de daha kısa bir süre de geri alınması.

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Tek tip beslenmenin bir sonucu olarak bağışıklık sistemi zayıflar. Bunun ana sebebi ise yağ ve karbonhidrat alımı yapılmadığı aynı zamanda vitamin ve mineraller alınmamasıdır. Vücut bunları alamadığı zaman bağışıklık sistemi de zayıflayacaktır.

Bir önceki yazımız olan “Yaz Ayları İçin Covid-19 Önlemleri” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap