İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Soğuk Havada Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Havada Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Soğuk Havada Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
1

Koşmak zinde kalmak ve sağlıklı bir yaşam için yapılabilecek en kolay sporlardan bir tanesi. Ancak özellikle soğuk havada koşarken dikkat edilmesi gerekenler spor yaparken hasta olmamak adına oldukça önemli. Zira koşu sırasında terlemek ve bu terin vücut üzerinde soğuması çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmakta.

Soğuk havada koşarken dikkat edilmesi gerekenler arasında giyim şekli ilk planda. Çoğu insan koşu yaparken içlerine kazak ya da içlik gibi kış aylarına özgü giysiler giymekteler. Oysaki bunlar yerine üst üste 4-5 kat giyinmek terlediğiniz zaman ya da havanın ısınmaya başlamasıyla üzerinizdeki bir kaç kat giysiden bazılarını çıkartıp rahatlamanız anlamına geliyor.

Başınız ve Elleriniz Kapalı Olmalı

Soğuk havada koşarken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer nokta ise baş ve ellerinizi korumanız. Bir bere ve eldivenle bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Çünkü vücut sıcaklığını %40 oranında kafadan %30 oranında ise el ve ayaklardan kaybeder. Buralar kapalı olduğunda vücut sıcaklığınız da önemli ölçüde vücutta tutulmaya devam eder.

Kıyafet seçimlerinizde kesinlikle hava alan kıyafetler kullanmaya dikkat edin. Polyster ve poliamitten üretilen giysiler lifli olduklarından dolayı nemi vücuttan dışarı atma konusunda etkilidirler. Bununla birlikte spor yaparken hareket halinde olduğunuzdan dolayı kaşındırmayan ve sürtünme yüzünden sizi rahatsız etmeyen giysiler tercih edebilirsiniz.

Akşam Yapılan Koşular

Akşam yapılan koşular için ayrıca önlem almanız gerekiyor. Üzerinize giyeceğiniz elbise ya da ayakkabıların reflektör özelliği olmasına dikkat edin. Eğer bu tarz elbiseler bulamıyorsanız elbisenin çeşitli kısımlarına bu özellikli kumaş dikerek kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle şehir içinde ya da yol kenarında koşarken şoförlerin karanlıkta sizi görmelerini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte koşarken dikkatiniz dağılabilir ve yerdeki cisimleri göremeyebilirsiniz. Bu nedenle başınıza bir adet kafa feneri olarak bilinen fenerlerden takarak hem etraftaki şoförler tarafından görünür olursunuz hem de yeri aydınlatarak bir cisme takılma olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan “Depresyonu Azaltan Egzersizler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap