İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Sofraların Vazgeçilmezi Erik Kompostosu

Sofraların Vazgeçilmezi Erik Kompostosu

Sofraların Vazgeçilmezi Erik Kompostosu

İnsanlar doğadaki meyvelerin varlıklarını keşfetmeye başladıkları andan itibaren, bu meyvelerden tam anlamıyla faydalanma yollarını da aramaya başladılar. Yemeklerde kullandılar, yapraklarından evler yaptılar, kurutup saklayıp daha sonra tükettiler ve kaynatıp, sulandırıp içeceklerini tüketmeye başladılar. İşte meyveleri su ile birlikte kaynatmak ve meyvelerden içecekler ortaya çıkarmak insanlık tarihinin önemli gelişmelerinden. Şu anda marketlerde satılan meyve sularının atalarının arasında erik kompostosu gelmekte. Bu komposto her ne kadar diğer meyve suları kadar popüler olmasa da geleneksel anlamda toplumumuzda önemli bir yere sahip. Erik kompostosu Anadolu’da erik hoşafı adıyla da bilinmektedir.

Erik kompostosunun nasıl yapılır?

Bu oldukça basittir. Komposto yapımında bize lazım olacak malzemeler 1 litre su, 300 gram kuru erik, 170 gram toz şeker, 3 adet karanfil ve 1 adet tarçın kabuğudur. Erik isteğe bağlı olarak kırmızı erik ya da yeşil erik olabilir. Yine dilerseniz çekirdekleri varsa ayıklayabilirsiniz.

Erik dışındaki tüm malzemeleri bir tencereye atıyoruz ve 15 dakika kaynatıyoruz. 15 dakika kaynadıktan sonra tencereye erikleri de ilave ediyoruz. Erikler yumuşak bir hale gelene kadar kaynatmaya devam ediyoruz.

Erik kompostosunu çok çeşitli şekillerde servis edebiliriz. Ancak servis mutlaka ve mutlaka soğuk olmalıdır. Çoğu yörede erik kompostosu servis edilirken içine bir adet buz atılır. Bununla birlikte isterseniz bardakta, isterseniz de kasede servis edebilirsiniz. Kase ile servis ettiğinizde bir de yemek kaşığı yardımıyla tüketilebilir. Dilerseniz yine isteğe bağlı olarak erik tanelerini de servis ettiğiniz kasenin içinde bırakabilirsiniz. Çünkü soğuk bir şekilde bu taneleri de tüketmek oldukça yararlıdır. Ancak bu taneleri yemeyi sevmeyen insanlar da olabilir.

Toplumumuzda erik kompostosu yemekle birlikte servis edilen bir içecektir. Yediğiniz yemeğe uygun olduğunu düşündüğünüzde yemeğin yanında kompostoyu da servis edebilirsiniz. Genellikle pilav ve makarna gibi yemeklerle birlikte tüketilebilir. Komposto ramazan aylarının da vazgeçilmez içecekleri arasındadır. Bu komposto tadı ve içimi itibariyle tükettikçe insanda daha fazla tüketme isteği uyandırır. Bu sebeple ne olursa olsun bir öğünde, bir kase ya da bardağı geçmemek gerekli.

Bir önceki yazımız olan “Yulaf Kullanılabilen Yerler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap