İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Selülitten Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Selülitten Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Selülitten Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Kadınlara kuşkusuz daha güzel bir vücuda sahip olmaları ile ilgili bir soru sorulduğunda pek çoğu selülitten bahsedecektir. Çünkü selülit günümüzde hemen hemen tüm kadınların üzerinde durdukları önemli bir konu. Selülitten kurtulmak için yapılması gerekenler denildiğinde ise çok basit ama önemli bir kaç nokta bulunmakta. Bu noktalara dikkat edildiğinde bacaklardaki selülit ilerlemesinin gözle görünür bir şekilde azaldığı ortaya çıkıyor.

Selülitten kurtulmak için yapılması gerekenler arasında şeker kullanımının minimuma indirilmesi ilk sırada. Şeker bacaklardaki yağ miktarını arttıran bir gıda. Bacaklardaki dolaşım şeker yüzünden yavaşlıyor ve bu da selülit oluşumuna engel oluyor. Bahsedildiği gibi siyah şeker ya da pekmez gibi şeker özelliği taşıyan gıdaların tüketilmesi bunun önüne geçemiyor. Ne olursa olsun her türlü şeker kullanımının azalması gerekmekte.

Un ve Pirinç Tüketimi Azaltılmalı

Selülit oluşumuna neden olan diğer gıdalar ise un ve pirinç. Özellikle un tüketimini ekmek, poğaça ve diğer hamur işleri ile birlikte farkında olmadan yapmak büyük bir sorun. Bunları tüketmek yerine tam buğday ya da tam tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gerekmekte.

Bununla birlikte aşırı yağlı yiyecekler ve kızartmadan da uzak durmak gerekiyor. Sebze ve etleri kızartıp tüketmek yerine ızgara ve fırında pişirerek tüketmek gerekiyor. Elbette vücudun yağ ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Bu ihtiyacı da çiğ badem, fıstık ve ceviz tüketerek karşılamak mümkün.

Alkolün pek çok zararı bulunuyor. Belki bu zararların içinde en masum olarak görüneni selülit oluşumuna uygun ortamı hazırlaması. Bu bakımdan alkol tüketimini de ya minimuma indirmek ya da tamamen kesmek doğru bir seçim olacaktır. Buradaki sınır ise haftada bir kez iki kadeh şarap içmek. Bundan fazlası selülit ile savaşta size zorluk çıkaracaktır.

Egzersiz Yapmayı Unutmayın

Elbette sadece yediklerimize dikkat ederek selülitten kurtulmak mümkün değil. Düzenli olarak egzersiz yapmak hem selülit oluşumunu engelleyecek hem de genel anlamda vücudunuzun daha sportif sizin de daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Pilates ve yoga gibi egzersizlerin yanında eğer zamanınız varsa yürüyüş de yapabilir ve bu egzersizleri destekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Doğal Yağ Yakıcı ve Yağ Yakıcı Takviyeler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap