İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Sebzelere Başka Adlar Vererek Sağlıklı Beslenmeyi Arttırabilir Miyiz ?

Sebzelere Başka Adlar Vererek Sağlıklı Beslenmeyi Arttırabilir Miyiz ?

sebzeler

Sebzelere başka adlar vererek sağlıklı beslenmeyi arttırabilir miyiz ?

 

İnsanları sebze yemeye nasıl teşvik edersiniz ? Yeni bir araştırma sebze yemeklerinin aromalarını ön plana çıkaran sıfatlarla adlandırmanın sağlıklı beslenme hakkında pozitif düşünceyi arttırdığını gösteriyor.

 

Bazıları için, sağlıklı bir diyet, zevk alınan bir beslenme deneyimi değilde ceza gibi görünen tatsız, doyumsuz yiyecekler yemeye tolere etmek anlamına geliyor.

 

Psychological Science dergisinde yayınlanan yeni araştırma, sağlıklı yemeklere daha cezbedici adlar vermenin sağlıklı beslenme opsiyonlarının seçilmesini artırabileceğini göstermekte.

 

Uzun vadede, bu durum, insanların iyi beslenme alışkanlıklarına bağlı kalması, sürdürülebilir, sağlıklı bir diyet ve daha iyi hayat kalitesi demek.

 

Geçmişteki araştırmaların bulgularını kullanıyor

 

Birkaç yıl önce, Stanford Üniversitesi araştırmacıları Stanford Residential & Dining Enterprises ile sağlıklı beslenmeye yeni bir yöntem denemek için birleşti.

 

Sağlıksız gıdaların sıfatlarını kaldırıp sağlıklı gıdalara  yemekteki aromaya göre isim verme sistemini geliştirdiler.

 

Örneğin  çoğu insanın tadı sağlıktan daha fazla önemsediğine inandıkları için  ”twisted citrus glazed carrots” adını kullanarak havuçları yemek için kulağa  daha lezzetli hale gelmesini sağladılar.

 

Bu deneyden, araştırmacılar kulağa lezzetli gelen yiyecek isimlerinin insanları sebze yemek için kulağa sağlıklı ve ya normal gelen isimlerden daha fazla teşvik ettiğini öğrendiler. Bu ilk araştırmanın sonuçlarını 2017 de paylaştılar.

 

Lezzet odaklı isimler tüketim seçimini etkiliyor

 

Bu yıl, aynı grup araştırmayı bir adım ileriye taşıyarak, üniversite öğrencileri üzerinde bu yöntemi denediler. Bu yeni araştırma için randomize edilmiş çok bölgeli müdahale yöntemini  Amerikadaki 57 kolej ve üniversitede lezzet odaklı isimlerin etkisini değerlendirmek için kullandılar.

 

Araştırmacılar 185 günlük bir periyod süresinde, sağlıklı, normal veya lezzet odaklı isimleri olan  24 sebze ve 71 sebzeli yemek  hakkındaki 137.842 seçimi analiz ettiler.

 

Araştırmacılar sebzelere lezzet odaklı bir isim vermenin sağlıklı bir isim vermeye göre yemeğin seçimini neredeyse %29 oranında artırdığını buldu.

 

Lezzet odaklı olan isimlerin normal isimlere göre seçimi %14 arttırdığı da görüldü. Genel olarak, araştırmacılar sağlıklı yemeklerin servisten sonraki ve çöpe giden miktarını karşılaştırarark sebze tüketiminin %39 oranında arttığını gördüler.

 

Alia Crum, araştırmadaki psikoloji asistan profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarı, lezzet odaklı isimlerin pozitif bir lezzet deneyimi sunacağı düşünüldüğünden bu yöntemin  işe yaradığını söylüyor.

 

“Özellikle sarımsak, zencefil, ya da pişirme metodlarından kızartılmış ya da deneyimi vurgulayan “sizzling”, ”tavern-style”  referansları yemeğin sadece lezzetli olduğu değil rahatlatıcı, nostaljik, güzel olduğu algısını da yaratmakta”

 

Yemekleri tam belirli olmayan “tek kelimeyle harika” gibi sözlerle betimlemek tüketimi arttırmadı çünkü çok belirsiz kaldı.

 

Araştırmacılara göre, Amerikadaki kolej öğrencilerinin yaş grubu sebze tüketiminin en az olduğu grup ve bu durum sağlıklı yemeklerdeki bu artışın azımsanmaması gerektiği anlamına gelmekte.

 

Kısıtlamalar ve gelecekteki araştırmalar

 

Bu araştırmada bir kısıtlama yok, ancak araştırmacılar ücretleri sağlıklı beslenmeye  bir faktör olarak saymıyor.

 

Sağlıklı yiyecekler sağlıksız olanlara göre daha pahalı, sağlıklı gıdaların fiyatını sağlıksız olanlarla  eşit seviyeye indirmek sağlıklı ve lezzet odaklı isimleri olan  gıdaların seçilmesini daha da arttırabilir.

 

Bu sorun gelecekte araştırmacıların bakmak isteyeceği bir şey olabilir.

 

Yapılan bu iki araştırma  yemeklerin lezzetli ve haz veren özelliklerini vurgulamanın  daha cezbedici opsiyonlarla yarışan sebze tüketimini artırabileceğini gösterdi.

 

Uzun vadede, araştırma ekibi yemek alışkanlıkları üzerine gerçek dünyada ve  yaygın bir etki uygulamayı umuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap