İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Jöle Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı Jöle Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Jöle Kullanımı

Eskiler jöleyi briyantin olarak adlandırırlar. Ancak neden briyantin dendiği de pek bilinmez. Günümüzde ise gençler arasında jöle adıyla kullanılmakta. Jöle kullanımı son zamanlarda inanılmaz boyutlara geldi. Saçlarına şekil vermek isteyenler klasik jöleyi tercih ettikleri gibi bazıları saç spreyi de kullanıyorlar.

Jöle Zararlı mı?

Jölenin zararlı olduğu yıllardan beri bilinen bir gerçek. Jöle kullanımını gerçekten abartan kişiler var. Hatta 1 ayda bir kutu jöleyi acımasızca kullananların sayısı oldukça fazla. Jölenin en büyük zararı saç köklerine inerek köklerin hava almasını engellemeleri. Bir süre hava alamayan saçlar sonuç olarak dökülmeye başlıyor. Bu yüzden her gün jöle kullanmak son derece zararlı. Her gün kullanılsa bile saçta uzun süre kalmasını engellemek için sürekli olarak saçların yıkanması gerekmekte. Bununla birlikte jöle kullanımı abartılmadığında da saçlar için fazla bir tehlikesi bulunmuyor.

Şampuanın Önemi

Saçların her gün yıkanması da saçlar için zararlı olabilir. Bu noktada da kullanılan şampuana önem verilmesi gerekiyor. Bakım şampuanları bu noktada imdada yetişiyorlar. Ancak her ne kadar adları bakım şampuanı olsa da bu şampuanların mümkün olduğunca az oranda kullanılması gerekmekte. Nihayetinde içerisinde onlarca kimyasal olan ürünlerden konuşuyoruz. Bunların saçlara zarar vermemesinin imkânı yok. Eğer saçlarınız önemliyse şampuan kullanmak yerine kesinlikle yeşil sabun kullanınız. Yeşil sabunların kokusu biraz kötü olabilir ama tamamen doğal yollarla üretilen ve içerisinde herhangi bir kimyasal olmayan sabunlardır.

Son zamanlarda özellikle erkekler arasında saç boyamak moda oldu. Bu da saçlar için oldukça zararlı. Hem saç boyamak hem de jöle kullanmak, bir de bunu dikkatsiz ve özensiz bir şekilde yapmak saçlarınızın kısa sürede dökülmesi anlamına gelecektir. Bunu istemiyorsanız saçlarınıza sürdüğünüz kimyasal maddelere de dikkat etmek gerek.

Yorum Yap

Yorum Yap