1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Sabah Kahvaltısı Ne Kadar Önemli?

Sabah Kahvaltısı Ne Kadar Önemli?

Sabah Kahvaltısı Ne Kadar Önemli?

Yoğun iş temposu sırasında pek çok kişi ya kahvaltı yapmıyor ya da ayaküstü bir şeyler yiyerek evlerinden çıkıyor. Oysaki yapılan araştırmalar sıkı bir sabah kahvaltısı yapmanın hem sağlık açısından hem de istikrarlı bir kilo oranına sahip olunması açısından son derece önemli olduğunu gösteriyor.

Kahvaltıya Yeterli Vakit Ayırmak

Gününüzü programlarken kesinlikle sabah kahvaltısı için makul bir zamanınız olacak şekilde ayarlama yapın. Bunun için biraz daha erken kalkabilirsiniz. Makul bir kahvaltı saatinin uyanmanıza bağlı olarak en geç yarım saat olduğu uzmanlar tarafından belirtilmekte. Bir başka deyişle uyandıktan kahvaltıya başlamanız için yarım saatlik bir süreniz bulunmakta. Ayrıca alışkanlıklarınız gereği kahvaltı yapmadan önce kahve ya da çay tüketmek kahvaltıdan gerekli verimi almanızın da önüne geçecektir. Eğer mümkünse kahvaltıyla birlikte ya da kahvaltı sonrasında çay ya da kahvenizi içebilirsiniz. Eğer diyet programı uyguluyorsanız kahvaltıdan önce sadece su tüketimi yapabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Bu konuda yapılan araştırmaların sonuçları tamamen sabah kahvaltısı sırasında tüketilen besinlerle alakalı. Sıkı bir sabah kahvaltısı gün içinde sizi tok tutmaya yetiyor ve gereksiz öğünler yapmıyorsanız kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak kahvaltıda tükettiğiniz besinler şekerli gevrekler, simit, poğaça ve börek tarzında besinler ise o zaman kilo almanız kaçınılmaz bir hal alabilir. Bu bakımdan sabah kahvaltılarını dengeli ve sağlıklı olacak şekilde peynir, domates, bal, zeytin, salatalık gibi klasik kahvaltılıklarla yapmak her zaman için yararlı olacaktır. Bununla birlikte yine yapılan araştırmalar evde yapılan kahvaltıların kilo kontrolünde çok daha etkili olduğunu gözler önüne sermiştir. Dışarıda yapılan kahvaltılarda genelde hazır pastane ürünlerinin tüketilmesi kilonuzu kontrol altında tutmanızı güçleştirecektir.

Bir önceki yazımız olan “İştahı Dengeleme Yolları” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap