1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Reflü Nedir? Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir? Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü Nedir? Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü kabaca bir tabirler midede bulunan asidin mideden yukarı doğru hareket ederek ağza gelmesidir. Bu hareket sırasında göğüste bir yanma hissi uyandırır. Uyku halinde de oldukça görülür. Bunun sebebi ise vücudun yatay bir pozisyonda olmasından dolayı asidin daha kolay hareket etmesidir.

Reflü Nasıl Oluşur?

Bu rahatsızlığın oluşma şekliyle ilgili açık bulgular yoktur. Hangi kişilerde görüldüğü ya da neden oluştuğuna dair çeşitli fikirler ortaya atılmış olsa da en kabul gören fikir mide kapakçıklarının görevini yerine getirememesinden kaynaklı olarak mide asidini yemek borusuna geri kaçırmasıdır. Oysaki bu kapakçık tek yönlü çalışmalıdır.

Bu rahatsızlığı tetikleyen en önemli etmen ise yemek yedikten hemen sonra yatılmasıdır. Doktorlar yemek yedikten sonra uyumak için en az iki saatlik bir sürenin geçmesini söylemekte. Tam anlamıyla sindirilemeyen yemekler uyku ile beraber midede kalmaya devam etmekte. Çünkü uyku sırasında mide sindirim işlemi gerçekleştirmiyor. Bu esnada ise midede yiyeceklerin sindirilmesi için bulunan asit yukarıya doğru harekete geçiyor ve ağza gelmesiyle birlikte kişiyi bir anda uykusundan uyandırıyor. Ayrıca sabah uyandığınızda yemekler sindirilmediği için midenizde bir ağırlık olacaktır.

Reflü’nün Tedavi Yöntemleri

Yemek yeme düzenin kesinlikle oturtulmuş olması gerekiyor. Gece uyumadan en az 2 sat önce yemek yenmeli. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemeli. Obezite sorunu olanlarda reflü daha sık gözlemlenmekte. Bu bakımdan kilo vermek reflü tedavisi olarak görülebilir. Gece yatarken karın bölgesine baskı yapan kıyafetler giymek ya da rahatsız bir şekilde uyumak reflüyü tetikleyecektir. Akşam yemeklerinde çok fazla soğan, sarımsak ya da çikolata ve kahve gibi besinler tüketilmemelidir. Yine uyumadan önce aşırı alkol alınması reflüye davetiye çıkarır.

Bir önceki yazımız olan “Coronavirüs Salgını Ne Zaman Bitecek?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap