İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Ramazanda Spor Yapmak Ne Kadar Önemli?

Ramazanda Spor Yapmak Ne Kadar Önemli?

Ramazanda Spor Yapmak

Ramazanda spor yapmak her zamankinden daha önemli. Her gün aksatmayacak şekilde spor yapmak oruçla direkt olarak bağlantılı ve güncel yaşam içinde formdan düşmemek için sürekli hale getirilmesi gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam, ramazan ayı ile birlikte insanları fiziksel yönden çok daha fazla zorluyor. Bu yüzden uzun vadede sağlıklı kalabilmek için ramazan ayında da spor yapmak gerekmekte.

Ramazanda Ne Zaman Spor Yapılmamalı?

İnsanların ramazanda spor yapmak ile alakalı en çok merak ettikleri konuların başında sporun ne zaman yapılacağı geliyor. Ramazan ayında spor yaparken kesinlikle aç karnına yani oruç tutma esnasında yapılmaması gerekiyor. Bunun sebebi ise kandaki glikoz depolarının boş olması. Böyle bir durumda spor yapmak vücudun protein yakması demektir. Bu da ciddi anlamda kas kaybına sebep olabilir. Aç karnına kesinlikle spor yapılmamalıdır.

Bunun yanında spor tok karnına da yapılmamalıdır. Yemekten sonra sindirim sistemi yemeklerin sindirilmesiyle uğraşırken diğer taraftan kasların zorlanması kalbe de ekstra yük olacaktır. Bunun sonucunda ise mide krampları, mide bulantısı ve tansiyon yükselmesi yaşanabilir. Aynı zamanda risk grubunda bulunan kişiler için kalp krizi tehlikesi de ortaya çıkabilir. Bu yüzden tok karnına da spor yapılmamalıdır.

Ramazanda Spor Yapmak İçin İdeal Zaman

Kişinin sindirim sisteminin çalışma hızına bağlı olarak yemeklerden ortalama bir buçuk ila iki saat sonra spor yapmak doğru olacaktır. Bu süre içinde vücut ne aç ne de tok olacaktır. Yine bu süre içinde protein ve glikoz depoları hazır halde olurlar. Şunu da unutmamak gerekiyor ki kırmızı et sindirimi en uzun süren gıdaların başındadır. Bu yüzden eğer iftarda kırmızı et tükettiyseniz spor yapmaya başlama süresini yemek yedikten üç ila dört saat sonrasına ayarlamanız doğru olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap