İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan Ayında Beslenme

Ramazan ayı yaklaşıyor. Pek çok kişi oruç tutacak olmasına rağmen oruç tutarken dahi nasıl beslenilmesi gerektiğine dikkat edilmesi şart. Ramazan ayında beslenme özellikle diğer zamanlardaki beslenmelerden daha da önem taşıyor. Bu yüzden iftar ve sahurda neler yediğimiz önemli. Bununla birlikte ilaç kullanması gerekenlerin de oruç tutmamaları son derece önemli.

Diyabet Hastaları Dikkat

Ramazan ayı ile birlikte pek çok insanın beslenme düzeni bir anda değişiyor. Buna çabuk uyum sağlayanlar olduğu gibi bir hafta içinde de uyum sağlayanlar olmakta. Ancak hastalar bu duruma uyum sağlamakta zorlanıyorlar. Üstelik sağlıklarını da tehlikeye atmış oluyorlar. Oruç tutan insanların çok daha fazla susuyorlar. Bu da kan şekerinde dengesizlik meydana getiriyor. Bununla birlikte tansiyon problemi olanlarda da oruç tutulmasına bağlı olarak ani tansiyon yükselmeleri ve düşmeleri görülebiliyor. Bu bakımdan düzenli ilaç ve insülin kullanmak zorunda olanların kesinlikle oruç tutmamaları gerekiyor.

Sigara İle Oruç Açmak

Bu doğru bir davranış olmasa da bazı insanların tercih ettikleri bir durum. Kan şekeri iftar saatinde en alt seviyede bulunuyor. Bu anda yemek yemeden sigara içmek kalp ve damar sağlığını tehlikeye atan bir durum. Bununla birlikte iftarda yenen yemekten sonra gıdalardaki besin emilmeden önce çay tüketilmesi de tavsiye edilmiyor.

Ramazan ayında beslenme sırasında sahurun bir kahvaltı olduğunu unutmamak gerek. Bu bakımdan bir kahvaltı nasıl yapılıyorsa o şekilde yapılabilir. Ancak tüm gün bir şey yenilmeyeceği için gıdaların az tuzlu ve az şekerli olmasına dikkat etmek gerek. Bu sayede gün içinde su ihtiyacı da en az seviyede tutulabilir. Ramazan boyunca yemek tüketirken lokmaların çok küçük olmasına dikkat edin. Bu midenizin sağlığı için önemlidir. Ayrıca iftar ve sahur arasında bir buçuk ila iki litre arasında sıvı tüketmeye de özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan “Karantina Günlerinde Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap