1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Protein diyeti nedir nasıl uygulanır?
Trendlerdeki Yazı

Protein diyeti nedir nasıl uygulanır?

Protein diyeti nedir nasıl uygulanır

Protein diyeti nedir nasıl uygulanır?

 

Canlıların büyük bir yapı çoğunluğunu proteinler oluşturuyor. Bu nedenle canlıların proteinsiz kalması Hayati faaliyetlerin durması demektir. Sağlıklı olan şey proteinleri eksiksiz olarak almaktır, çünkü yaşamın idame ettirilmesi kasların varlığını sürdürmesi hormonların salınması ve diğer bütün organların işlevini yapabilmesi için sürekli protein takviyesi yapmak gerekir. Protein eksikliğinde kronik yorgunluklar hormonal değişimler karaciğer sorunları enerji düşüklüğü stres gibi sorunlar ortaya çıkar. Uzmanların araştırmalarına göre kilo vermenin en iyi yolu karbonhidratları azaltıp proteinleri arttırmaktır.

 

Bu önerinin temelinde Vücudun enerji aracı olarak proteini birincil önceliğe yerleştirmemesidir. Çünkü vücudumuz enerji ihtiyacını karşılamak için ilk olarak karbonhidratlar harcamaya çalışır. Vücudun çalışma mekanizması bu şekilde dizayn edilmiştir. Vücutta bol miktarda Karbonhidratlar varken vücut asla protein harcamaz. Ancak vücutta karbonhidrat kalmadığında vücut hemen yağ yakmaya başlar. Belli bir süre sonra yağlar da bitince 3. öncelik olan proteinlerin harcamasına başlanır ki bu durum en tehlikeli durumlardan biridir.

 

Uzmanların protein ağırlıklı beslenme yi önermesinin temelinde, karbonhidratı azaltarak vücudun yağ yakmaya yönlendirilmesi yatmaktadır. Elbette diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişi karbonhidratları tamamen hayatından çıkaramaz. Çünkü bunlar bir numaralı enerji kaynağı oldukları için, Sadece bunların kısıtlanması bile kilo vermeye yeterli olacaktır. Bu nedenle uzmanlar sağlıklı bir forma kavuşmak için insanlara protein diyeti gibi, protein bazlı besin kaynaklarından istifade etmelerini önerirler.

 

Hangi besinlerde protein vardır?

 

Tavşan eti

Hindi eti

Yumurta beyazı

Tüm deniz ürünleri-balıklar

Soya ürünleri

Baklagiller

 

Birer protein kaynağıdırlar. Bir insanın normal beslenme programının yüzde 12’si proteinlerden oluşmaktadır. Protein diyetinde bu oran artar. Protein diyetine göre, kahvaltıda ( yağsız peynir, yumurta, tavukgöğsü) Öğle yemeğinde ( karides, mercimek çorbası, biftek), akşam yemeğinde ( fasulye, yeşil salata, domates-midye) her zaman protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Bu diyet, hiçbir kronik hastalığı olmayanlara içindir. Kronik hastalığı olanlar bu diyet de dahil hiçbir diyet yapmamalıdır. Tamamen proteinlerden beslenmenin yararı, hızlı şekilde yağları eritmesidir. Bazı insanlarda, diyetin ilk 15 gününde 2-3 kg zayıflama ve sonra hiç kilo vermeme eğilimi varsa, o kimsenin insülin- leptin direnci kontrol edilmelidir. İD( insülin direnci) yüksek olanlar kilo veremez.

Yorum Yap

Yorum Yap