1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasanın Faydaları Nelerdir

Özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmez yemekleri arasında bulunan pırasanın faydaları saymakla bitmez. Pek çok kişi tıpkı ıspanakta olduğu gibi pırasadan uzak durmayı tercih edebilir. Bunun sebebi de düzgün bir şekilde pişirilmediğinde gerçekten tat vermeyen bir yiyecek olarak bilinmesi. Ancak güzel bir şekilde pişirilmiş ve limonla birlikte tüketilen pırasa hem lezzet hem de sağlık açısından geri çevrilemeyen bir yiyecek olacaktır.

A, C, B ve K Vitaminlerini Barındırır

Pırasa aslında soğan ailesinin bir ferdidir. Ancak elbette tadı soğan kadar keskin ve etkili değildir. İçerdiği A, C, B ve K vitaminleri sayesinde kış hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa devadır. Bununla birlikte bilinen en etkili faydası da kolesterolü engellemesidir. Kan basıncını düşük seviyelerde tutar ve damarlarda oluşabilecek hasarın önüne geçer.

Bağırsakları Çalıştırır

Pırasanın faydaları arasında bağırsakları da çalıştırması vardır. Bu sayede zayıfla konusunda etkilidir. Ayrıca zayıflamak isteyenler için bir diğer faydası da içerdiği lifler sayesinde yiyen kişiyi uzun süre tok tutma etkisine sahiptir. Prebiyotikler bağırsak florasının düzenini koruyarak obezite gibi hastalıkların görülmesini de engeller.

Soğan ailesinden gelmesinden dolayı soğan ve sarımsak içerisinde bulunan sülfür bileşikleri pırasa içerisinde de bulunuyor. Sülfür ihtiva eden tüm yiyecekler mide, kolon ve prostat kanseri gibi kanserler üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Aynı zaman da içerisinde bulunan flavonodiler de yumurtalık kanserine karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır.

Pırasanın önemli etkilerinden bir tanesi de tüketildiği taktirde cildin taze kalmasını sağlamak be yaşlanmayı geciktirmektir. Vücutta oluşan serbest radikallere karşı da kişiyi korur. Aynı zamanda hamileler için de önemli bir yiyecektir. Folat eksikliğinin doğum kusurlarının sebeplerinden bir tanesi olduğu bilinmekte. İşte pırasa bunun da önüne geçmekte.

Bir önceki yazımız olan “Corona Virüsünden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap