İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Pesketaryenlik Nedir? Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryenlik Nedir? Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryenlik Nedir? Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen bir diyet olan Pesketaryen diyeti bir çeşit vejetaryen diyeti olarak da adlandırılabilir. Pesketaryenlik de bilinen vejetaryenliğin bir çeşidi. Ancak bilinen vejetaryenlikten farklı olarak Pesketaryenler deniz ürünlerini de tüketiyorlar. Bu diyet, pek çok diyette olduğu gibi gibi kısa süre içinde fazla kilo vermeyi vaat eden bir diyet olarak biliniyor.

Pesketaryenlik son zamanlarda ortaya çıkan ve insanlar tarafından kabul gören bir olgu. Vejetaryenler hiçbir hayvan eti tüketmezken pesketaryenler başta balık olmak üzere her türlü deniz ürününü tüketebiliyorlar. Aynı zamanda pesketaryen diyeti başta sağlık olmak üzere pek çok şeye faydalı geldiği için uygulanan bir diyet. Etle beslenmekten çok daha etkili ve özellikle kronik hastalığı olanlar üzerindeki etkisi de kanıtlanmış durumda.

Süt Ürünler ve Yumurta Serbest

Pesketaryenler, vejetaryenlerden farklı olarak hayvansal ürünleri de tüketebiliyorlar. Özellikle süt ürünleri ve yumurta pesketaryen diyetinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bununla birlikte bitkisel bir beslenme de yapılmakta. Bu yüzden doymuş yağ ve kolesterol tüketiminin de daha düşük olduğu söylenebilir.

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda pesketaryen diyeti yapanların et yiyenlere oranla çok daha az kalori aldıklarını ve vücut ağırlıklarının kontrol altında tutulduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte pek çok kişinin muzdarip olduğu diyabet rahatsızlığı riski de tüketilen deniz mahsulleri sayesinde oldukça düşük seviyelerdedir.

Kalp sağlığı ve yüksek tansiyon problemleri yaşayanlar içinde bu diyet önem taşır. Özellikle balıkta bulunan Omega 3 kalp, damar hastalıklarından ve yüksek tansiyondan insanları korur. Bununla birlikte özellikle pankreas kanseri ve meme kanseri riskinin de azalmasına sebep olmaktadır. Omega 3 almak gebelik dönemindeki kadınlar için de önemlidir. Bebeğin retina ve beyin hücrelerinin gelişiminde yine Omega 3 önemli bir rol oynamaktadır. Bu bakımdan hamile kadınların bu diyeti yapmaları hem kendileri hem de bebekleri için sağlık açısından önem taşır.

Bir önceki yazımız olan “4 Ayda Zayıflamak Mümkün müdür?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap