1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Panik Atak Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?

Panik Atak Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?

Panik Atak Nedir

Panik atak ara ara ortaya çıkar ve insanın dehşete düşmesine neden olacak kadar güçlü korku nöbetleri ile kendisini gösterir. Son yıllarda çok yaygın görüldüğü için panik atak nedir? Hangi durumlarda görülür soruları gündemde önemli bir yer tutmakta ve internet üzerinde insanlar tarafından en çok aranan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık aniden ortaya çıkar ve on dakika içinde doruk noktasına ulaşır. En fazla yarım saat sonra kendiliğinden geçer fakat bazı istisnai durumlarda atağın bir saat kadar devam ettiği görülmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak belirtileri birbirine çok benzer. Göğüste sıkışma hissi veya ağrı, çarpıntı, terleme, boğulma hissi, soluk kesilmesi, baş dönmesi, bayılma hissi, uyuşma, karıncalanma, ürperme ya da ateş basması, mide bulantısı veya karın ağrısı, titreme, çıldırma korkusu, algıda farklılaşmalar, ölüm korkusu bu belirtilerin bazıları atak esnasında ortaya çıkar. Kişide bu belirtilerin en az dört tanesi ve daha fazlası görülüyorsa panik atak teşhisi konur.

Nöbet esnasında kişiye sürekli telkinlerde bulunarak rahatlaması sağlanmalıdır. Kişi nöbeti tek başına geçiriyorsa öncesinde kendi önlemini de alabilir. Kendi başına geçirilen nöbetlerde pek çok kez yaralanmalar da gözlemlenmektedir. Bu yüzden eğer imkan varsa kişi rahatsızlığı tamamen atlatana kadar tek başına bırakılmamalı ve gözetim altında tutulmalıdır.

Panik Atak Oluşma Nedenleri

İnsanlar bu rahatsızlıktan şikayetçi ve panik atak nedir sorusunun cevabını tam anlamıyla doğru şekilde öğrenmek istiyorlar. Korku insanları tehlikeli durumlarda koruyan ve kendisini korumak için önlem almasını sağlayan gerekli bir duygudur. Bu duygu beyin hormonlarının aşırı çalışması sonucu kontrolden çıkar ve panik atak belirtileri vermeye başlar. Bu hormon faaliyetlerini düzenleyen ilaçlar yardımıyla panik atak atlatılabilir. İlaçlar doktor kontrolünde ve en az bir yıl süreyle kullanılmalıdır. Yine doktor kontrolünde kademeli olarak azaltılarak ilaç tedavisi sonlandırılır.

Bir önceki yazımız olan “Neden Aşık Oluruz ?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap