İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır

Öfke kontrolü sağlayabilmenin asıl amacı, insanın sahip olduğu yoğun duyguları saldırgan davranışlara dönüştürmemesi ve özellikle çevresine daha sonra kendisine zarar vermemesinin önüne geçmektir. Bu sayede duygularını doğru ifade edebilmesinin önünü açmaktır. Peki, böylesi bir kontrolü sağlamak ne derece kolaydır?

Öfkeyi açığa çıkartan duygular, kıskançlık, acizlik, endişe, yalnızlık, korku, anlaşılamamak ve itilmişlik olarak sayılabilir. Bu duyguları başkalarıyla paylaşabildiğimiz ve yarattıkları boşluğu doldurmayı başardığımız sürece öfkenin açığa çıkma ihtimalini de büyük ölçüde düşürmüş oluruz.

Öfke Tamamen Engellenebilir mi?

Burada amaç öfkeyi yok etmek değil, onu doğru bir şekilde kontrol edip, çevreye verilebilecek olası zararı önlemektir. Öfke, her insanın doğası gereği yaşadığı geçici bir duygudur. Öfke kontrolü ile insanın bu duygusunun saldırganlığa dönüşmesinin önüne geçilmesi amaçlanır. Elbette bunun kontrol altına alınabilmesi vakit alabilir.

Öfkeniz üzerinde kontrol sahibi değilseniz, haklı olduğunuz durumlarda dahi çoğu defa haksız konuma düşebilirsiniz. Öfkenizi doğru bir şekilde ifade edememeniz, pişman olabileceğiniz hareketlerde bulunmanıza, geri dönüşü zor durumlara yol açabilir. Duygularınızı açıkça karşınızdakine aks ettirebiliyorsanız ve sorumluluklarınızın bilincindeyseniz, içerisinde olumsuzluk barındıran duygularınızı da karşı tarafa doğru bir biçimde aktarabiliyorsunuz demektir.

Belli başlı farkındalıkları kazanmadan öfkenizi sağlıklı bir şekilde kontrol edemezsiniz. Hislerini doğru bir şekilde ifade edebilen bir insan olabilmek için, kendisini ve düşüncelerini iyi tespit edebilen birisi olmak gerekir. Öfkeye kapılmış bir insan istemeden dahi olsa gerçeği çarpıtılmış ve abartılı bir şekilde anlar. Hangi düşüncelerin öfkeyi arttırdığını ve azalttığını gözden geçirmekte fayda vardır. Öfkenizi kendi başınıza kontrol altına alabilmek çoğu zaman güç olabilir. Hatta bunu başardığınızı düşünebilir ama bir noktada yine öfkenize yenik düşebilirsiniz. Bu yüzden kendi başınıza hareket etmek yerine uzman bir psikologdan yardım almak çok daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan “Erkeklerin Tercih Ettikleri Estetik Operasyonlar” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap