1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ofiste Egzersiz Yapmak Ne Kadar Yararlı?

Ofiste Egzersiz Yapmak Ne Kadar Yararlı?

Ofiste Egzersiz Yapmak Ne Kadar Yararlı?

Pek çok kişi ofiste işlerin yoğunluğundan dolayı kafasını kaldıracak zaman bulamaz. Ancak bu durum insanların bu zamanı yaratabilmeleriyle alakalı. İşten 10 dakika ayırıp ofiste egzersiz yapmak sağlık bir yaşam için ufak ancak çok yararlı bir aktivite.

Özellikle uzun saatler boyunca masadan kalkmayan insanlar için 10 dakikalık bir egzersiz hayati önem taşıyacaktır. Basit hareketlerde günün geri kalan kısmındaki çalışma veriminizi de aynı seviyede tutabilirsiniz. Bu hareketlerin en başında herkesin bildiği temel bir egzersiz hareketi olan kollarınızı karşıya paralel olarak uzatıp dizlerinizi büktüğünüz hareket geliyor. Bu hareket yorucu bir hareket olması sebebiyle sadece 2 dakika boyunca yapılmalı veya yorulunca bırakılmalıdır.

Dambıl Kullanın

Ofiste egzersiz yapmak için bazen küçük aletlere de ihtiyaç duyulabilir. Darılmaları kolaylıkla ofisinizde dolabınızın içinde saklayabilirsiniz. Sandalyeye oturup öne doğru eğilin ve göğsünüzün bacaklarınıza değmesini sağlayın. Ardından kollarınızı iki elinizde bulunan dambıllarla birlikte iki yana doğru açın. Bu egzersizdeki amaç ise omurganın ve dirseklerin pozisyonunu bozmadan dambılları iki yana açmak ve belirli bir sayıda bu hareketi yapabilmek.

Ofiste en çok karşılaşılan şikayetlerden bir tanesi de çalışırken vücudun şekline dikkat edilmemesi. Özellikle klavye kullanırken gözleri bozuk olan kişiler monitöre çok daha yakından bakmak zorunda kalıyorlar. Bu da zaman içinde omurilikle ilgili sorunların meydana gelmesine sebep oluyor. Her ne kadar bir egzersiz olup olmadığı halen tartılsa da kafanızı sağa sola doğru uzun şekilde çevirmek boyun ve omurilik için son derece yararlıdır.

Uzun süre oturarak çalışanların omurilikleri ağrımaya başlar ve bu durum bel fıtığına kadar gidebilir. İnsanlar hareket halindeyken omur iliklerinde bulunan sıvı da harekete geçer ve omur iliklerin hareketine yardımcı olur. Aksi taktirde ise omur ilikler katılaşarak hareket etmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan “Kemik Erimesi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap