İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Normalleşme Döneminde En Sık Yapılan Hatalar

Normalleşme Döneminde En Sık Yapılan Hatalar

Normalleşme Döneminde En Sık Yapılan Hatalar

Pandeminin yavaş yavaş azalmaya başladığının söylendiği bu döneme normalleşme dönemi adı veriliyor. Amaç kontrollü bir şekilde insanların virüsten önceki hayatlarına dönmelerini sağlamak. Elbette normalleşme döneminde tedbiri elden bırakıp hatalara mahal vermemek gerekiyor. Bu yazımızda ise normalleşme döneminde en sık yapılan hatalar nelerdir bunlara göz atacağız.

Maske Kullanımı

Normalleşme döneminde en sık yapılan hatalar arasında maske kullanımının tamamen bırakılması geliyor. Oysaki bu dönem belki de çok maske kullanılması gereken dönemler. Çünkü maske kullanmayı bırakan kişiler diğer kişiler için daha çok tehdit oluşturmaya başlıyorlar. Bu yüzden tehlike tam anlamıyla geçmeden maske kullanımı sürdürmek gerekiyor. Bununla birlikte sadece toplu taşıma araçlarında değil açık alanlarda da maske kullanılmalı.

Sosyal Mesafe

Ne olursa olsun özellikle metro ve otobüs başta olmak üzere toplu taşıma araçlarında sosyal mesafe kuralına uymaya bir süre daha devam edilmesi gerekiyor. Toplu taşımada en yakın insanla aranızda en az 1 metre mesafe ya da 1 koltuk boşluk olması önemli.

Eldiven Kullanımı

Eldiven kullanımı ne yazık ki yanlış anlaşılmış bir durum. Eldiven sizi virüsten korumaz. Tam tersine eldiven üretildiği madde bakımından bakterileri daha çok toplar. Siz de farkında olmadan eldivenli elinizi ağız ve göz bölgesine getirdiğinizde tehlike altına girersiniz.

Saç ve Sakal

Genel kanı saç ve sakalların virüsün bulaşmasında etkili olduğudur. Ancak bu durum tıbbi olarak kanıtlanmamıştır. En iyi açıklaması ise saç ve sakalın daha fazla terlemeye sebebiyet verdiği ve elimizle terleyen bölgeye dokunduğumuzda hijyen anlamında riske girmemizdir.

Su Tüketimi

Yine yanlış bilinen doğrulardan bir tanesi su tüketmektir. İnsanlar virüsün su yoluyla bulaştığını düşünerek su tüketmeyi istemiyorlar. Ancak tam tersine su tüketimi yapmak metabolizmayı hızlandırdığı için virüsün mukozalardan hücrelerin içine girmesine engel oluyor.

Bir önceki yazımız olan “Spor Salonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap