İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kahve yüzyıllardır tüketilen bir içecek. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı şekillerde tüketilen kahvelerin kii üzerinde değişik etkiler göstermekte. Bu etkiler arasında uykuya engel olma, yorgunluk alma ve vücudu zinde tutma gibi etkileri mevcut. Menengiç kahvesi de bu yönüyle özellikleri olan bir kahve türü. Ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kendi halinde yetişen bir ağaçtan toplanmaktadır. Bu ağaç halk arasında menengiç Ağacı olarak bilinir. Değişik yörelerde çitlembik, çedene ve çıtlık olarak da bilinmekte.

Kilo Vermeye Yardımcı

Menengiç kahvesi kilo vermeye yardımcı olan bir kahve çeşididir. İçeriğine çok fazla protein bulunan bu kahve bu sebepten dolayı hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte yine kilo vermede etkili olan bir başka özelliği ise tüketildiğinde kişiyi uzun saatler boyunca tok tutmasıdır. Buna sebep olan ise kahvenin içeriğinde bulunan E vitaminidir. Bu sayede öğünler geldiğinde iştahınız kapalı olacak ve daha az yemek tüketeceksiniz.

Diyet yapanların pek çoğu bu kahveyi diyetleri sırasında tüketmekteler. Lezzetli ve düşük kalorili olması ve takviye gıdalardan sayılması bunda etkilidir. Gün içinde iki fincandan fazla tüketmek yarar yerine zarar getirecektir. Çünkü bu kahvenin içinde aynı zamanda yağ da bulunmakta. Sütle birlikte tüketildiğinde ise kalorisi 20 civarında olacaktır. Nefes darlığı çekenler ve solunum yolları ile alakalı rahatsızlığı bulunanlar da menengiç kahvesi tüketebilirler.

Sindirim sitemi problemleri yaşayanlar da bu kahveyi tüketebilir. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanlar için gün içinde tüketilmesi gereken önemli bir içecektir. Eğer birkaç gün düzenli olarak tüketilirse kabızlığın üstesinden geldiği gözlemlenebilir. Bununla birlikte böbrek taşı oluşumunu engeller.

Kahvenin yapılışı oldukça basittir. Bunun için 1 Türk kahvesi fincanı kadar süt ve 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi kullanılır. Cezvede süt kaynatılırken kahve içine konulur ve kısık ateşte pişirilir.

Bir önceki yazımız olan “Egzersizlerin verimini artırmak için yapılması gerekenler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap