İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Kurban Bayramında Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramında Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramında Et Tüketimi

Ülkemizden en çok et tüketilen zamanlar Kurban Bayramları. Ancak Kurban bayramında et tüketimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli noktalar bulunuyor. Bu sayede bayram boyunca tüketilen etler sağlığımızı tehdit etmiyor. Kurban bayramında et tüketimi yüzünden risk altında bulunan gruplar ise kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastalarıdır. Kurban bayramında yemek porsiyonlarına ayrıca dikkat edilmelidir.

Sağlık Birinci Planda

Kesilen hayvanların kesinlikle veteriner kontrolü altında olmaları önemli bir konu. Bu sayede hayvanın geçmişine yönelik bilgilere ulaşmak da mümkün olmakta. Özellikle pandemi döneminde olduğumuz şu süreçte bu dikkat edilmesi gereken bir nokta. Bununla birlikte bayram sabahı kesilen hayvanın eti kesinlikle bekletilmemeli ve birkaç saat içinde pişirilmelidir. Aynı şekilde pişirildikten sonra da yine hızlı bir şekilde tüketilmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise yeni kesilmiş hayvanın etlerinin sert olacağıdır. Sert etleri tüketmek midede şişkinlik ve hazımsızlık yaratacaktır. Bu yüzden mide sorunları yaşayanların dikkatli olması ve daha az porsiyon tüketmesi gerekiyor.

Eğer kısa süre içinde tüketmek mümkün olmayacak ve etler saklanacaksa, o zaman kuşbaşı şeklinde doğrandıktan sonra naylon poşetlere koyup derin dondurucuda saklamak iyi bir yöntem. Buradan dikkat edilmesi gereken tek nokta etlerin büyük parçalar halinde saklanmaması. -18 derecede derin dondurucuda saklanan etler ideal koşullarda saklanmış olacaktır. Bu sayede saklanma süresi de artar.

Et hazırlarken kullanılan tahtanın üzerinde daha önceden çiğ sebze ya da meyve doğranmamış olması gerekiyor. Sadece et için seçilmiş bir tahta etin lezzetinin kaybolmamasını sağlayacaktır. Kurban bayramında en çok kullanılan pişirme tekniği kavurmadır. Ancak kavurma aynı zamanda en zararlı pişirme tekniklerinden bir tanesidir. Bir diğeri ise tabi ki kızartmadır. Bunların yerine daha sağlıklı olan haşlama, fırınlama ve ızgarada pişirme teknikleri kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan “Online Sevgili Bulmanın Cazibesi” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap