1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli olarak spor yapmak gerekiyor. Spor denince en zahmetsiz ve her zaman yapılabilen koşu ilk olarak akla gelenler arasında. Koşu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında çok sayıda madde bulunuyor. Bu maddelere dikkat edildiği taktirde koşudan elde edilecek olan kazanç çok daha fazla olacaktır.

30 Dakikalık Koşular

Gün içinde sadece 30 dakikalık bir koşu bünyenin sağlıklı olmasına ve zinde kalmasına yardımcı olacaktır. Koşu sırasında bir taraftan sınırlarınızı öğrenme imkanına da sahip olursunuz ancak her gün bu sınırları test etmek oldukça yorucu olacağı için pek doğru olmayacaktır. Yapılması gereken eğer vaktiniz varsa her gün üzerine koyarak koşu süresini arttırmaktır. Uzun süredir spor yapmayanlar ilk gün 15 dakikalık bir koşu ile başlayıp her gün 1 dakika ekleyerek 15. gün sonunda 30 dakikalık süreye ulaşabilirler.

Koşu yapmadan önce kesinlikle ısınma hareketleri yapın. Bu hareketler koşu sırasında hiç planda olmayan sakatlanmaların önüne geçecektir. Özellikle soğuk günlerde kasları ısıttıktan sonra koşmaya başlamak büyük önem taşır.

Temponuzu Ayarlayın

Koşu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında koşu temponuzu ayarlamanız da önemli bir madde. Koşuda asıl amaç kesinlikle hızlı koşmak ya da belirli bir süre içinde belirli bir kilometreyi koşmak olmamalı. Vücudunuzu minimum düzeyde yorarak koşmak günün diğer zamanı için de enerjinizin kalması anlamına gelir.

Koşu yaparken vücudunuzun duruşu da önemli. Koşarken başınızı ya da belinizi öne doğru eğmeden düz bir şekilde koşmaya çalışın. İlk başlarda hissedilmese de ilerleyen evrelerde kambur şekilde koşmak bel ağrılarına yol açabilir. Koşmak aynı zamanda alışkanlık gerektiren bir faaliyettir. Bu şekilde koşarak alabileceğinizin maksimumunu alabilirsiniz. Uzun mesafeleri koşmak yerine önceden belirleyeceğiniz farklı parkurlarda koşmak her zaman için daha yarar sağlayacaktır. Eğer haftanın her günü koşuyorsanız bir günü yokuş yukarı koşma parkurunda değerlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız “Dereotunun Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap