İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Kokoreç Yemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kokoreç Yemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kokoreç Yemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kokoreç bazı insanlar tarafından ön yargı ile yaklaşılan bir et ürünü. Hayvanın bağırsaklarından yapıldığı için bu durum insanları rahatsız edebiliyor. Bu yüzden insanlar kokoreç tüketme konusunda istekli olmayabiliyorlar. Ancak kokoreç usulüne uygun hazırlandığı taktirde son derece lezzetli ve kendine has tadı bulunan bir yemek. Bu yazımızda kokoreç yemeden önce dikkat edilmesi gerekenler neler bunlara değineceğiz.

Kokoreç Yediğiniz Yere Dikkat Edin

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki kokoreç her gördüğünüz yerden alınıp yenebilecek bir et ürünü değil. Hem konu et olunca istismara açık bir durum arz ediyor hem de yapılış aşaması biraz zahmetli olduğu için bazı adımlar atlanarak satış yapılmaya çalışılıyor. Bu adımlar atlandığında da ortaya kötü kokulu kokoreç çıkabiliyor.

Püf Noktası Sütte Bekletilmesi

Kokoreç yemeden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında yiyeceğiniz kokorecin kesinlikle gerekli tüm aşamalardan geçmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ve en çok atlanan aşamada pişirilmeden önce 2 gün boyunca sütte bekletilmesi. Kokorecin sütte bekletilmesi hem kokulardan arınması hem de gerçek tadını alabilmesi açısından önemli. Sütte bekletme aşaması uzun sürdüğü için kokoreç satan pek çok yer daha fazla satmak adına bu aşamayı ya atlıyorlar ya da maliyeti düşürmek için su içinde bekletiyorlar. Bu daha ilk başta tadından vazgeçmek anlamına geliyor.

Uykuluk Olmasına Dikkat Edin

Kokorecin içinde pek bilinmese de uykuluk bulunmakta. Uykuluk bir başka çeşit et ve kokoreçle birlikte pişiriliyor. Genellikle kokoreç sarılırken tam ortasına konur ve kokorecin tadını önemli ölçüde tamamlar. Pahalı bir et olmasından dolayı pek çok yer uykuluk yerine farklı et çeşitlerini kullanırlar. Ancak bu da kokorecin alışılagelmiş tadını değiştirir.

Kokoreç Kuşbaşı Büyüklüğünde Olur

Kokoreç hiçbir zaman ufak parçalara ayrılmaz. Çok ufak parçalara ayırmak tadını almakta zorluk çıkaracaktır. İdeal olarak kuşbaşı büyüklüğünde kesilir ve sadece baharat ve ekmek ile tüketilir. Pek çok şehirde maliyeti düşürmek için kokoreç az konulmakta, ekmeğin için domates, biber ve zaman zaman bezelyeden oluşan bir salata ile doldurulmaktadır. Gerçek kokoreç yemek ve gerçek kokoreç tadı almak isteyenler sadece baharatla tüketmelidirler.

Yorum Yap

Yorum Yap