İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Kıvırcık Marul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kıvırcık Marul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kıvırcık Marul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel anlamda yeşillik tüketmek vücut için oldukça sağlıklı. Kıvırcık marul tüketimi ise genellikle bilinçsiz bir şekilde sadece salatalara tat katması için kullanılmakta. Oysaki bünye üzerinde önemli etkileri bulunan eşsiz gıdalardan bir tanesi. Peki, kıvırcık marulun faydaları nelerdir? Tüketildiği taktirde ne gibi hastalıklardan insanları korur?

Kıvırcık Marulun Faydaları Nelerdir?

Pek çok kişinin bilmediği bir özellik bu gıdanın ilaç yapımında direkt olarak kullanılmasıdır. Bu yönüyle bile pek çok faydasının olduğunu anlamak mümkün. Daha çok ağrı kesici ilaçların üretilmesinde kullanılması aynı zamanda yiyecek olarak tüketildiği zaman ağrıları geçirmesi anlamına da gelmekte. Sinirli olduğunuz zamanlarda kıvırcık marul suyu tüketmek kısa zamanda sinirlerin yatışmasına sebep oluyor.

Çocukların gelişmesi için de marul tüketimi yapmaları gerekmekte. Bununla birlikte uykusuzluk sorunu çekenler de marul tüketebilirler. Şeker sorunu olanlar, kalp ve damar sorunu yaşayanlar ve saç dökülmesi yaşayanlar marul tüketebilirler.

Marulu yiyecek olarak tüketmek kadar suyunu içmek de faydalıdır. Geceden oda sıcaklığındaki bir su bardağının içinde bekletilip sabah uyanır uyanmaz bu suyu tüketmek gün içinde sindirimin çok kolay bir şekilde gerçekleşmesine sebep olur. Yine mide ve bağırsak sorunları yaşayanlar da marul suyu içebilirler.

Lohusa Kadınlarda Süt Artışı Sağlıyor

Süt bilindiği gibi bebek için en önemli besin maddesi. Bu bakımdan belli bir süre bebekleri sütle beslemek gerekiyor. Bazı annelerin sütleri zamanında önce kesiliyor. Bu da beraberinde bebekler için marketlerde satılan sütlerin tüketilmesi demek. Ancak kıvırcık marul tüketen annelerde süt önemli ölçüde artış göstermekte. Bebeklerine uzun süreler süt vermek isteyen anneler için bu gıda kesinlikle tüketilmeli.

Marulu Uzun Süre Saklama Yöntemi

Her ne kadar marulu uzun süre saklamanın bir yolu olsa da genel anlamda besin değerini kaybetmemesi için kısa sürede tüketilmesi gerekiyor. Ancak saklamak durumunda kalanlar marulu beyaz bir kağıda sarıp buzdolabının normal bölmesinde saklayabilirler. Marulun kesinlikle derin dondurucuya konulmaması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan “Karbonhidrat Alımını Nasıl Azaltabilirsiniz?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap