1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kışın Hasta Olmamak İçin ne Yapmalı?
Trendlerdeki Yazı

Kışın Hasta Olmamak İçin ne Yapmalı?

limon ada çayı

Kışın Hasta Olmamak İçin ne Yapmalı?

 

Stres, güneş eksikliği, yalnızlık, diyet, uyku, hijyen, beslenme … Tüm bunlar kışları hastalanmamızın sebebi olabilir. Kışın hasta olmamak için bazı önlemler almak ve bir takım alışkanlıklar edinmek gerekir. Kışın hastalanmamanın 6 yolunu keşfedin.

 

Kışın hasta olmamak için ne yapmalı?

 

Kışın en büyük desteği D ve C vitamini

 

Kış günleri kısa ve güneşsizdir. Bu nedenle bu mevsimde D vitamini eksikliği yaz mevsiminde olduğundan daha yaygındır. Yeterli D vitamini almak için cildimizin güneş görmesi gerekir. Kış günlerinde güneş eksikliğini telafi etmek için D vitamini bakımından zengin olan yağlı balık ve bitter çikolata yemek önlem açısından önemlidir.

 

C vitamini de bağışıklık sistemini harekete geçirir ve soğuk algınlığı veya gribi önlemek için yardımcı olur. C vitamini depolamak için biber, lahana, kivi veya narenciye tüketebilirsiniz.

 

Grip ve soğuk algınlığını önlemek için strese karşı mücadele

 

Kışın hasta olmamak için öncelikle rahatlamalısınız. Stres, çok fazla kortizol üretimine neden olarak bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu yüzden çok stresli olanların olmayanlara göre hastalanma olasılığı daha yüksektir. Bunun için stresi mümkün oldukça aza indirmek gerekir. Meditasyon veya yoga günlük stresini azaltmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

 

Sağlıklı olmak için uyku

 

Hastalanmamak için iyi bir gece uykusu çok önemlidir! Uyku eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatabilir. İyi bir uyku döngüsü ile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmalısınız. Bu nedenle, gece 7 ila 9 saat uyumak sağlık açısından önemlidir.

 

Hijyene dikkat

 

Kış aylarından birçok virüs ile karşı karşıya kalırız. Virüs bulaşmasını önlemek için ellerinizi düzenli olarak yıkamak çok önemlidir. Aynı zamanda yiyeceklerin kullanılmadan önce iyi yıkanması gerekir. Bununla birlikte sık kullanılan kapı kolu, anahtar, telefon, bilgisayar faresi gibi eşyaları da düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

 

Sağlıklı olmak için iyi beslenin

 

Kışın hasta olmamak için beslenmemize önem vermeliyiz. Gribi önlemek için yağlı et, şeker ve rafine ürünlerden uzak durmanız önerilir. Sebzeler, meyveler, baklagiller ve yeşil çay sağlıklı kalmak için idealdir.

 

Egzersiz yaparak grip ve soğuk algınlığını önleyin

 

Hava soğuk olduğunda gün boyu yorganın altında kalma isteği ağır basar. Ancak hareketli bir yaşam tercih ederseniz vücudunuz size teşekkür edecektir. Düzenli egzersiz, iltihapla mücadele ederek ve stresi azaltarak hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap