1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kene Isırması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kene Isırması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kene Isırması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kene ısırması ya da kene sokması bir süredir önemli sağlık problemleri arasında gösterilmekte. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle dışarıda piknik yapan insanlar sıklıkla kenelerin ısırmasına maruz kalıyorlar. Kene ısırdığı zaman çok dikkatli olunması gerekmekte. Hatta panik yapmadan ve kenenin deriye soktuğu kısmı çıkarmaya çalışmadan doktora başvurulması gerekiyor.

Kene Hastalığı Nedir?

Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı olarak da bilinen kene hastalığı kene ısırması sonrasında bulaşan bir hastalık. Elbette her kene ısırmasında bu hastalığın bulaştığı söylenemez ancak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Genellikle kene ısırdığı zaman çıkarılmaya çalıştığı anda zararlı olan salgıyı deri altına bırakıyor. Bu da hastalığın vücuda girmesi anlamını taşıyor. Hastalık vücuda girdikten sonra tedavisi oldukça zor. Hastalığın belirtileri arasında en çok bilinen ise kısa bir süre sonra kişinin iç organlarında kanama meydana gelmesi. Bu kanama birden fazla organda aynı anda meydana gelebileceği gibi tek bir organda da görülebilir. Bununla birlikte ölüme yol açmasa da ateşli şekilde hastalanmalara da sebep olmakta.

Genellikle akciğerde görülen bu kanama, beyinde de görülebilir. Beyinde görülmesi ise en şanssız olanı ve insanı kısa sürede ölüme götüren şeklidir. Kene sokması karşısında soğukkanlı davranılması gerekiyor. Kenenin çıkarılması özel bir aparat ile yapılmakta. Bu aparat eczanelerde satılıyor. Ancak tedbiri elden bırakmamak adına bu gibi bir durumla karşılaşıldığında en yakın doktora başvurulması oldukça önemli. Zira keneyi çıkartmak her defasında başarı ile sonuçlanmayabiliyor. Bunun yanında böceğin üzerine panikleyip kolonya gibi çeşitli kimyasallar dökmek de zararlı. Bu da böceğin salgısını derinin altına salgılamasına yol açabiliyor.

Bu hastalıktan korunmak için ilk yapılacak şey elbette piknikte yerde oturmak yerine piknik sandalyesi üzerinde oturmak olacaktır. Zira kene zıplama yeteneğine sahip olmadığı için daha çok yerde oturan ve yatan canlılarla temasa geçiyor. Hayvanlarda daha çok görülmesinin sebebi de bu.

Bir önceki yazımız olan “Tablo Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap