İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu sadece görünüş olarak benzediği için keçiboynuzu adını almıştır. Bu bitki bilinen en önemli antioksidanlardan bir tanesidir. Keçiboynuzu özünün faydaları ise kullanım alanlarının farklılık göstermesi bakımından keçiboynuzuna göre daha çok insana ulaşabilmektedir. Örneğin hamur işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Özü Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu sadece yiyerek tüketilmekte. Ancak keçiboynuzu özü hem yenerek hem de kahve ya da çay şeklinde de tüketilmektedir. Özellikle diyet yapanların tüketmesi halinde içeriğindeki lifler sayesinde günün büyük bir bölümü acıkmadan geçirilebilir. Kahvesi tıpkı normla bir kahve şeklinde sıcak suyla karıştırılıp yapılabilmekte. Ancak kakaoya göre daha tatlı olduğu için normal kahve tadını bekleyenler bunu bulamayacaklardır. Ayrıca şeker tüketimine de gerek kalmıyor.

Kusma ve İshale Karşı Etkili

Keçiboynuzu özünün faydaları arasında başta kusma ve ishal olmak üzere pek çok rahatsızllığa iyi gelmesi bulunuyor. Kusma ve ishal görülen kişilerde bir tatlı kaşığı şeklinde yenilmesi kısa süre için bu iki sorunun da kalmamasına sebep oluyor. Bununla birlikte nefes almakta zorlanan ve genzinde balgam oluşan kişilerin de tüketmesi bu sorunları da ortadan kaldırmakta.

Başta kek ve kurabiyeler olmak üzere her türlü hamur işinde bu öz kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kendinden şeker barındırdığı için hamur işlerine katılacak olan şeker miktarına dikkat etmek gerek. Ayrıca tuzlu kurabiye yapıyorsanız yine keçiboynuzu özü sebebiyle yeterince tuzlu olmayabilir.

Çocuklarda gelişim üzerinde de etkili olduğu için çocukların her gün bir tatlı kaşığı tüketmesinde oldukça yarar var. Kemik gelişiminde ve kemiklerin güçlenmesinde en az süt kadar önemli bir role sahiptir. Sabahları sütle karıştırıp tüketildiğinde zihni açar ve uzun saatler tokluk hissi verir. Bu bakımdan özellikle öğrencilerin okula gitmeden önce tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan “Kırmızı Pancarın İyi Geldiği Rahatsızlıklar” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap