1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Kaygı İle Başa Çıkma Yolları

Kaygı İle Başa Çıkma Yolları

Kaygı İle Başa Çıkma Yolları

Kaygı hemen hemen her insanın maruz kaldığı bir durum olmasına rağmen bazı insanlarda bir hastalık durumuna da gelebilir. Kaygı yaşayan insanların davranışları normal insan davranışlarından farklılık gösterir. Kişi olması gerektiği gibi ve davranması gerektiği gibi davranamaz. Bu yüzden de çevresinde ilgi çeken bir insan olmaya başlar. Bunun farkında olan bireyler için durum daha kötü bir hal alabilir. Çünkü zaten kaygılı olan birey, etrafındaki insanlar da bu durumu bildiklerinden dolayı kendi kendini tetikleyen bir kısır döngüye girer. Kaygı ile başa çıkma herhangi bir psikolojik destek almadan zor olsa da bazı insanlar bu durumu kendi başlarına atlatabilirler.

Sorunlarla Yüzleşmek

Kaygı ile başa çıkma yolları arasında ilk sırada sorunlarınızla yüzleşmek geliyor. Kaygı problemi yaşayan insanlarda sorunlardan kaçtıkça sorunun onlar için daha da büyüdüğü gözlemlenmiştir. Çünkü birey bir taraftan sorunlardan kaçarken diğer taraftan da aklındaki sorunu sürekli olarak düşünerek daha da büyümesine sebep olur. Bir noktada ise bunun altında ezilir. Bu yüzden sorunlarla ne kadar erken yüzleşilirse ortadan kaldırmak da o kadar kolay olacaktır.

Gereksiz Şeyleri Kafaya Takmak

Kaygı sorunu olanlarda görülen en büyük davranış gereksiz şeylerin dert edilmesidir. Örneğin sabah 10’da uyanması gereken bir kişi gece saat 2’de hala uyuyamamışsa bunu kafaya takar ve tüm geceyi uykusuz geçirebilir. Buradaki sorun aslında uykusuz kalma sorunu değil, sonucunda olabilecek kötü bir şeyden korkulmasıdır. Oysaki uykusuz kalınınca olabilecek en kötü senaryo gün içinde ayakta uyumak olabilir. Bu durum pek çok kişi için önemsiz olsa da kaygı sorusunu yaşayanlarda ucunda ölüm varmış gibi değerlendirilir. Sadece kendisini değil etrafındaki insanları da sürekli olarak bu düşünceyle rahatsız eder.

Olmamış Şeyler İçin Endişe Duymak

Kaygı ile başa çıkma zaman zaman zor olabilir. Kaygı sorunu yaşayanlar sürekli olarak bir düşünce içinde olurlar. Bu düşünce zaman zaman öyle yoğun bir hale gelir ki kişi yaşanmamış bir olayı olumsuz bir şekilde sonuçlanmış gibi düşünür ve bu konu ile ilgili yapacağı girişimden de bu sebeple vazgeçer. Bu düşünce genellikle “şunu söylersem kesinlikle kabul edilmez” ya da “şunu söylersem rezil olurum” şekilde olur ve sonucu da hep olumsuz olacakmış gibi düşünülür.

Bir önceki yazımız olan “Bahar Yorgunluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap