1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Karbonhidrat Alımını Nasıl Azaltabilirsiniz?

Karbonhidrat Alımını Nasıl Azaltabilirsiniz?

karbonhidrat-alimini-azaltma

Günlük hayatımızı sorunsuzca sürdürmek ve sağlıklı yaşamak adına, her gün vücuda alınan besinlerin makrolarını bilmek gerekiyor. Elbette her yediği besinin makrolarını saymak yalnızca profesyonel sporcuların işi. Ancak, ne yediğimizi de bilmek gerek. Örneğin, standart türde yaşama sahip bir birey için günlük kalori ihtiyacını karşılayacağı besinlerin %50’si karbonhidrat, %20’si protein ve %30’u da sağlıklı yağlardan alınmalı. Sporcular için ise iş tamamen değişken. Kas kütlesi kazanımı için diyetine göre değişen beslenme tarzında %75 protein, %20 karbonhidrat, %5 yağ alımı sağlayan da mevcut, %50 protein, %40 karbonhidrat, %10 yağ da. Kısacası kişinin hayatını nasıl sürdürdüğü, ne kadar besin ihtiyacı olduğu, bu besinleri hangi günlük aktivitesine göre kullanacağı hem kişinin takdirindedir hem de buna bağlı olarak uygulayacağı diyet de. Peki, tüm bu diyet içerisinde karbonhidrat alımınızın fazla olduğunu düşünüyorsanız ne olacak? Karbonhidrat alımını nasıl azaltabilirsiniz? Bu tür sorulara cevap olarak iletelim ki, böyle durumlarda karbonhidrat alımını azaltmak ve fazla karbonhidratın yağa dönüşmesini engellemek mümkün.

Karbonhidrat Alımını Azaltabilir ama Yok Edemezsiniz

Karbonhidrat, vücudun kısa süreli enerji ihtiyacını karşılayan ve günün sonunda fazlası vücutta biriktirilen besinlerde kullanılan ve vücudun ihtiyaç duyduğu bir yakıt türüdür. Vücudun temel enerji ihtiyacını sağlayan bu besin türü, özellikle beyin için vazgeçilmez bir kaynak.

Öyle ki, beynimiz enerji ihtiyacının tamamını karbonhidratlardan karşılar. Yani tam anlamı ile karbonhidrat olmayan bir beslenme türü, beynin enerji ihtiyacının karşılanamaması ve sorunlu bir beslenme türü olarak da düşünülebilir. Vücudumuz öyle bir mekanizmadır ki, karbonhidrat alsanız da almasanız da karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için gerekeni yapacaktır.

Kısaca örneklendirmek gerekirse, çok düşük karbonhidrat alımı ya da karbonhidrat diyeti sebebi ile beyin, vücuda çeşitli sinyaller göndererek kas kütlelerini önce yağa ardından da karbonhidrata çevirip temin edecektir.

İşte bu ve benzeri sebeplerden dolayı günlük hayatımızı idame ettirirken doğru ve sağlıklı beslenmek son derece önemli. Fazla karbonhidrat alımı sağladığınızı düşünüyor ve bu yönden sağlıklı besleniyorsanız, yapmanız gereken tek şey karbonhidrat alımı yaptığınız besinlerin sayısını azaltmaktır.

3 Kolay Adımda Karbonhidrat Azaltma Yöntemleri

Günlük hayatı sürdürürken makro hesaplamak zorunda değilsiniz. Ancak, fazla kilolarınız, diyabet probleminiz, kolesterol ya da farklı sorunlarınız yoksa. Eğer bu ve benzeri sorunlarınız mevcutsa, karbonhidrat size iyi gelmeyebilir. Karbonhidrat alımını azaltmak adına izleyeceğiniz yol un mamulleri, şekerli içecekler, meyveler ve kuru bakliyatları dengeli kullanmak, mümkünse bertaraf etmekten geçer. Besin kaynağı her ne olursa olsun, alacağınız protein, karbonhidrat veya yağ bu birimlerin en sağlıklı kaynağından alınmalı. Örneğin, şeker problemi olanlar için yapay şekerli içecekler yerine sağlıklı ve doğal şeker kaynağı kullanmak yeterli olacaktır.

Herkesin çok sevdiği baklava ve börekler yerine, sağlıklı ürünlerden elde edilen unlar ile yapılmış, yağ kullanılmamış yeni tatlar denemeniz gerekebilir. Şimdi tüm bunları bir kenara bırakıp neler yapmanız gerektiğine geçelim. İşte 3 kolay adımda karbonhidrat azaltma stratejisi;

  • Şekerli İçecekleri Yok Edin,
  • Ekmek, Börek, Unlu mamulleri tüketmeyin,
  • Meyve Sularını hayatınızdan çıkarın,

Günlük ihtiyacımızdan fazla karbonhidrat alımında, bu 3 etken karbonhidrat alımını azaltmak konusunda en büyük düşmanımız. ”Karbonhidrat alımını nasıl azaltabilirsiniz?” sorusunun cevabı da bu 3 adımda saklı.

  1. Şekerli İçecekleri Yok Edin

Çok yediğinizi düşünmüyor ama bir şekilde kilo alıyorsanız, bu konuda beslenmenizi kendiniz inceleyebilirsiniz. Evet, az tüketiyor olabilirsiniz. Peki ya şekerli içecekler? Cola, gazoz, enerji içecekleri gibi çeşidini artırabileceğiniz içecekler nedeni ile kilo vermeniz zorlaşıyor olabilir.

Günlük ihtiyacınızın çok fazlası kadar karbonhidrat alımına sebep olacak bu içecekler, hayatınıza uzun vadede negatif etki ve hastalıklar katabilirler. Bu nedenle bu ve benzeri içecekleri hayatınızdan çıkarmak, karbonhidrat alımında önemli azalmaya sebep olacaktır. Bu durum aynı zamanda diyabet ve kilo sorunu olanlar için de önemli. Zira bir bardak gazozun içerisinde ortalama 38 gram karbonhidrat bulunuyor.

  1. Ekmek, Börek, Unlu Mamulleri Tüketmeyin

Her ne kadar tüketmeyin desek de, mümkün olduğunca az tüketin desek daha doğru olacaktır. Günümüzde üretilen ekmek için kullanılan un, ne yazık ki doğal bir ürün değil. Rafine tahıllar yerine kullanılan beyaz un ve bu undan üretilen ekmek, börek, pasta gibi ürünler hem çok sağlıksız hem de lif bakımından fakirdir.

Temelde bir besin olsa bile vücudunuza bolca karbonhidrattan başka bir katkı sağlamayacak olan bu ürünler, ileri vadede bolca kilo ve sağlık sorunu doğurabiliyorlar. Bu nedenle çavdar ve tam tahıllı ürünler dışında ekmek ve unlu mamuller tüketmemeniz veya çok az miktarda tüketmeniz karbonhidrat alımınızı önemli derecede düşürür.

  1. Meyve Sularını Hayatınızdan Çıkarın

Bütün meyve tüketmek yerine meyvenin suyunu tüketen bireyler, temelde sağlıklı bir şey yaptığını düşünürler. Oysa meyvenin posasından kurtulup sadece suyunu tüketmek hem sizi lif bakımından önemli derecede mahrum bırakır hem de fazlasıyla şeker almanıza sebep olur. Bildiğiniz gibi şeker, karbonhidrat demektir.

Bir bardak %100 taze sıkılmış meyve suyunda dahi ortalama 45-50 gram karbonhidrat olduğu düşünülürse, taze meyve sularının Cola, gazoz ve enerji içeceklerine rakip olabileceğini söyleyebiliriz. Meyve suyu yerine günde 1 bütün taze meyve tüketmek, karbonhidrat alımınızı düşürmeye yetebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap