1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Karantina Günlerinde Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Karantina Günlerinde Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Karantina Günlerinde Kilo Almamak

Koronavirüs sebebiyle evlerimizden çıkmak istemiyoruz. Dışarıda önemli bir işi olmayanlar mümkün oldukça evlerinde vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Bununla birlikte 60 yaş üzerindeki insanların dışarı çıkmaları da yasalarla yasaklanmış durumda. Evde kalan insanların en çok yaptıkları eylemlerin başında da yemek yemek geliyor. Bu çok doğal bir durum çünkü insanların sıkılınca kendilerini yemeye vermeleri yıllardan beri bilinmekte. Karantina günlerinde kilo almamak evde geçirdiğimiz uzun saatlerden dolayı dikkat edilmesi gereken bir durum.

Kahvaltı Yapmak

Evde olduğunuz için kesinlikle kahvaltı yapmanız gerekiyor. Bunu yemek yemenin bir parçası olmasından ziyade sağlıklı bir yaşam için bir gereklilik olduğunu unutmamalıyız. Normal bir kahvaltı kilo aldırmak yerine vücudu sağlıklı tutarak kilo verebilmenin ya da kilomuzu sabit tutabilmenin anahtarlarından bir tanesidir. Klasik olarak bilinen reçel, bal, beyaz peynir, domates, salatalık ve yumurtayı çok fazla abartmadan tüketebiliriz.

Ara Öğün Yapmak

Karantina günlerinde kilo almamak için ara öğünleri de ihmal etmememiz gerekiyor. Az az yiyip ana öğünlerde yemeyi normal seviyede tutabilirsek bu da kilo vermek için önemli bir adım olacaktır. Bir başka deyişle bir oturuşta çok fazla yemek tüketmek yerine ağa öğünlerle birlikte bunu mümkün olduğunca aza indirebiliriz.

Sağlıklı Besinler Tüketmek

Kilo vermek için en önemli maddelerden bir tanesi sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenerek çok daha kolay bir şekilde kilo vermek mümkün. Tatlı ihtiyacı duyduğunuzda bunu meyve ile telafi edebilirsiniz. Yemeklerden sonra abur cubur tüketmekten kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Bununla birlikte yüksek kalorili ürünlerden de uzak durmak son derece önemli.

Süt ev Süt Ürünleri Tüketmek

Uzmanlar herkes için günde en az üç defa süt ve süt ürünleri tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bunu bir öğün ile değerlendirmek mümkün. Bir bardak sütün içine 1 adet muz koyarak güzel bir öğün meydana getirmek mümkün. Ancak bunu bir öğün olarak tükettikten sonra başka bir şey tüketmemeye özen göstermek gerekli.

Bir önceki yazımız olan “MS Hastalığı Nedir? MS Hastaları Nasıl Beslenmeli?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap