İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Uyku kalitesini yüksek tutmak sağlığımız açısından son derece önemli. Kaliteli bir uyku için uygulanması gereken çeşitli adımlar mevcut. Bu basit bir kaç adımla birlikte kesintisiz ve kaliteli bir uyku uyumak mümkün oluyor.

Aynı Saatte Yatın

Kaliteli bir uyku için en önemli kurallardan bir tanesi her gece aynı saatte yatıp sabahları da aynı saatte kalkmak olacaktır. Bir süre sonra vücut buna kendisini alıştırır ve bu saatler arasında beyin uyku sinyalleri vermeye başlar. Belirli saatler arasında uyuyup uyanmak kaliteli bir uykunun önemli maddelerinden bir tanesidir.

Akşamları Şekerleme Yapmayın

Pek çok kişi işten geldikten sonra üzerindeki yorgunluğu ve uykusuzluğu atmak için kısa süreli şekerleme denilen uyku şeklini tercih eder. Genellikle 15-20 dakikalık bu uyku durumu gece uykusunun süresini azaltacağı gibi kalitesini de düşürecektir. Sadece iş günleri değil, tatil günlerinde de en ufak yorgunluktan dolayı şekerleme yapılmaması gerekiyor.

Beslenmeye Dikkat Edin

Kaliteli bir uyku için bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise sağlıklı beslenmeye dikkat etmek. Uyumadan önce kafeinli içecekler tüketmek uyku kalitesini düşürecektir. Bunun yanında alkol ve sigara tüketiminin de aza indirilmesi gerekiyor. Yatakta yeme alışkanlığınız varsa bundan da vazgeçmek gerekmekte. Çünkü yatakta yenen yemek sonrasında ister istemez kişi uyuma eğilimine giriyor.

Yatak Odasının Temizliğine Dikkat Edin

Uyku sırasında en önemli şeylerden bir tanesi de havadır. Uyuduğunuz odanın havası temiz olmalı. Sadece uyku sırasında değil genel anlamda evinizin havasının sağlıklı olması gerekiyor. Bu yüzden sıklıkla cam açılarak odaların havalandırılmasına dikkat ediniz. Klima ve vantilatörlerin kalabalık odalarda çalıştırılmaması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan “Zehirlenme Sonrası Müdahale Nasıl Olmalı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap