İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kahve İçenler Daha Sağlıklı Bir Bağırsak Florasına Sahip
Trendlerdeki Yazı

Kahve İçenler Daha Sağlıklı Bir Bağırsak Florasına Sahip

Kahve laptop ajanda
1

Kahve içenler daha sağlıklı bir bağırsak florasına sahip

 

Yeni bir araştırmanın sonuçları kahveyi çok tüketen kişilerin bağırsaklarında ki bakterilerin daha sağlıklı olduğu yönünde.Yapılan araştırmalar kahve içmenin sağlığa yararlarını ortaya çıkarıyor.Sadece bir fincan içmek bile  obeziteyle ilişkilendirilen sağlıksız yağlarla ve inflamasyonla savaşta yardım sağlıyor.

 

Ayrıca her gün en azından 3 fincan içmek atardamarları sağlıklı tutarken,kalsiyumun birikip damarları tıkamasına engel oluyor.

 

Kahve ayrıca kan şekeri kontrolünü artırarak diyabetle savaşta yardımcı olup karaciğerinizi sağlıklı ve mutlu tutuyor.

 

Ancak kahvenin tüm bu harika faydaları nasıl içerdiği hala bir sır olarak kalmakta.

 

Yeni araştırma kahve ve bağırsak florası arasındaki ilişkilere bakarak kahvenin bu etkileri sağlamasında yardımcı olan mekanizmalara ışık tutuyor.

 

Dr. Jiao ve ekibi “kahve tüketimi ve bağırsak florası  yapısı arasındaki ilişki” yi inceledi.

 

Bunu yapmak için,bilim adamları bağırsaklarının durumunu belirlemek için 34 katılımcıya kolonoskopi ve endoskopi taramalarına girmelerini rica etti.

 

Araştırmacılar kişilerin bağırsaklarından toplam 97 mukoza biyopsisi toplayıp mikrobiyal dna larını çıkardı.Ve bunlara 16s rRNA sıralama analizi uyguladı.

 

Katılımcılar günlük kahve tüketimini değerlendirmek için kahve tüketimini  kendilerinin belirttiği bir yiyecek anketini cevapladı.Ekip kahve tüketimini yüksek,yani günlük 82.9mg kafein içeren,ve düşük,yani günlük 82.9mg dan az içeren olarak ikiye ayırdı.

 

Kahvenin bağırsaklar üzerindeki etkisi

 

Analizlerde çok kafein tüketenlerin bağırsaklarında  bakteri türlerinden Faecalibacterium ve Roseburia yüksek miktarda bulunurken  potansiyel olarak zararlı bir bakteri cinsi olan Erysipelatoclostridium miktarının az olduğu görüldü.

Araştırma ekibi bu ilişkiyi katılımcının yaşı ve beslenme düzeninin kalitesi ne olursa olsun hepsinde buldu.

 

Sağlıklı bir bağırsakdada bulunan Erysipelatoclostridium yüksek miktarlarda zararlı olabilir.

 

İnsanlar üzerinde yapılan geçmişteki araştırmalar,E.ramosum u metabolik sendromla ilişkilendirirken,hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ince bağırsakta glikoz ve yağ taşıyıcılarının arttığı ve beslenme düzeni kaynaklı obezitede artış  gözlemlendi

 

Ayrıca bu araştırmada bağırsak florasında sık rastlanan diğer bakteri türlerininde kahve tüketen insanlarda arttığı bulundu.Bu bakteriler : Odoribacter, Dialister, Fusicatenibactor, Alistipes, Blautia ve  Lachnospiraceae bakterisinin çeşitli türleri.

 

Araştırmacılar:

 

Yüksek kafein tüketimi mukoza ile ilişkili bağırsak mikrobiyotasında zenginlikle,potansiyel olarak zararlı olan Erysipelatoclostridium bakterisi miktarının azalmasıyla   ve inflamasyon karşıtı Faecalibacterium ve Roseburia gibi  bakterilerin artışıyla  ilişkilendirildi.

 

Araştırmanın güçlü yönleri ve limitleri

 

Dr. Jiao  araştırmanın güçlü yönleri ve limitleri üzerinde yorumda bulundu.”Araştırmanının mukoza mikrobiyomlarını incelemesi  araştırmayı dışkı mikrobiyom larını inceleyen diğer çoğu araştırmadan ayırdı.”

 

Ancak şöyle uyardı,”araştırma tek bir hastanede  normal sağlıkta bağırsağa sahip 34 erkek üzerinde yürütüldü.Bu sonuçların kadınlarda ya da diğer nüfuslar da doğru kabul edilebileceği bilinmiyor.”

 

Dahası “Hangi bakteri örneğinin daha önemli olduğunu gösteremeyen 16s rRNA gen sıralamasını kullandık”

 

Son olarak “Kahve içindeki polifenol ün mü yoksa başka bileşiklerinmi bu ilişkiye sebep olduğunu tam olarak açıklayamıyoruz.”

 

“Çeşitli populasyonlarda bağırsak mikrobiyomu ve bunlara ev sahipliği yapan canlılar arasındaki ilişkiyi öğrenmeliyiz”

 

“Alistipes gibi bakterilerin vücudumuzda ne yaptığını öğrenmek için daha fazla araştırma lazım”

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap