İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. İftardan Sonra Yapılacak Egzersizler

İftardan Sonra Yapılacak Egzersizler

İftardan Sonra Yapılacak Egzersizler

Ramazan ayı yaklaşıyor ve bu ramazan ayı geçtiğimiz ramazan aylarından biraz daha zorlu geçecek gibi görünüyor. Bunun sebebi ise koronavirüs sebebiyle insanların evlerinden çıkmamaları. Uzun zamanlar evde kalıp herhangi bir uğraşısı olmayanlar için bu durum daha da zorlu olacak. Sağlık açısından bakıldığında da hareketsiz kalmak bir sorun olarak karışımıza çıkabilir. Bu yüzden iftardan sonra yapılacak egzersizler de büyük önem taşıyor. Bu egzersizler sayesinde uzun süre aç kalmaktan kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik halinden de kısa sürede kurtulmak mümkün.

İftardan Sonra 15 Dakika Egzersiz

İftarda yemek yedikten sonra elbette hemen egzersiz yapmak gerekmiyor. Ancak yemek yedikten sonraki 2 ila 4 saatlik zaman diliminde 15 dakikamızı egzersize ayırmak sağlık açısından oldukça önemli. İftardan sonra yapılacak egzersizler sırasında bir kaç noktaya dikkat etmek gerekmekte. Yaptığımız her hareketi 6 ila 10 defa uyguladıktan sonra bir sonra harekete geçmeliyiz. Toplamda ise 4 farklı hareketi bitirdikten sonra 1 dakika dinlenmeliyiz. Kayda değer sonuç almak için yapılan egzersizlerin ramazan ayı boyunca haftada üç dört gün yapmak gerekmekte.

Başlıca Egzersiz Hareketleri

En kolay hareketlerin başında Jump rose adını taşıyan hareket var. Bu harekette elimizde ip olmasa bile ip atlıyormuş gibi yaparak yorucu olmayacak şekilde zıplıyoruz. Eğer evinizde dambıl varsa bir elinizle dambılı yüz hizanıza kaldırırken çapraz ayağınızı da yan tarafa doğru açın. Bu hareketi bir kol ile toplamda 5 defa yapıp aynı şekilde diğer kolunuzla da 5 defa yapabilirsiniz. Ayakta dururken iki elinizi yana açın ve belinizden öne doğru eğilip kalkın. Bu hareketi de toplamda beş defa yapıp bir sonraki harekete geçebilirsiniz. Hareketler arasında 1 dakika dinlenmeyi ihmal etmeyin. Aksi taktirde eğer alışık değilseniz eklemlerinizde ağrı meydana gelebilir. Bununla birlikte eğer zorlandığınızı hissediyorsanız hareket sayılarını düşürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Kaygı İle Başa Çıkma Yolları” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap