İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Her Güne Motive ve Mutlu Uyanmak İçin Ne Yapmak Gerek
Trendlerdeki Yazı

Her Güne Motive ve Mutlu Uyanmak İçin Ne Yapmak Gerek

uyanmak

Her Güne Motive ve Mutlu Uyanmak İçin Ne Yapmak Gerek?

 

Pazartesi sabahı. Alarmın çalıyor. Gözlerini açtığında aklına gelen ilk düşünce ne?

 

Bugün gerçekten de işe gitmek istemiyorum“, “Önümde çok uzun ve çok sıkıcı bir gün var” veya “Evet! Önümde yepyeni bir hafta var!

 

Aklındaki düşünce ne olursa olsun, kendine şunu sor:

 

Motivasyonunu engelleyen şey ne? Önündeki yeni hafta için olumlu veya olumsuz hissetmene neden olan şey ne? Nasıl motive olunur?

 

Sude ile Tanışın

 

Daha önce çalıştığım iş yerinde Sude adında bir çalışan vardı. Her sabah aynı saatte dakik bir şekilde işe gelir ve saat akşam 5 olduğunda ayrılırdı. Ne bir dakika erken ne de bir dakika geç. Herkese karşı huysuz biri olduğundan ofisin somurtkanı olarak bilinirdi ve herkes de onunla vakit geçirmekten kaçınırdı. Neredeyse her şeyden şikayet eden biriydi.

 

Bir sabah kahve makinesinin önünde onunla kısa bir sohbet etme imkanım oldu. Bu şirkette 20 yıldan fazla bir süredir çalıştığını söyledi. 20 yıl gerçekten çok uzun bir süreydi ve biraz imalı bir şekilde ona bu kadar uzun süre boyunca aynı şirkette çalışması için kendisini neyin motive ettiğini sordum. Yanıtı “Bilmiyorum. Ekmeğimi kazanıyorum ve yaşadığım yere de yakın olduğu için sanırım” oldu. Bunu söyledikten sonra kahvesinden bir yudum aldı ve arkasını dönüp gitti. Oracıkta ne diyeceğimi bilemeden kaldım.

 

20 yıl boyunca hep aynı şeyi yapabilmeyi nasıl becerdi? Üstelik şikayetleri ve huysuzluklarından anladığım kadarıyla da açık bir şekilde bu işte çalışmaktan keyif almıyor. Peki, bunu değiştirmek için neden hiçbir şey yapmadı?

 

Dünyada İki Tür İnsan Var

 

Çok nadir de olsa hepimiz, uzun yıllar boyunca aynı şeyi yapan ve böyle durgun bir hayatı yaşamak konusunda bir sorunu olmayan insanlar tanıyoruz. Kendilerini geliştirmeden veya hayatlarında bir değişiklik yapma ihtiyacı duymadan aynı şeyleri evliliklerinde, işlerinde veya kişisel çalışmalarında yapan insanlar var.

 

Öte yandan olumlu düşünen, kendine hedef koyan ve sürekli olarak sınırlarını zorlayan insanlar tanıdığından da eminim. Bu insanlar işte terfi almak, bir aile kurmak, evliliklerindeki veya ilişkilerindeki güzel şeyleri kutlamak, yeni bir ev veya araba satın almak, yeni bir iş kurmak veya yeniden üniversite okumak gibi yeni şeyler yaparak sürekli olarak hayat kalitelerini geliştirmeye odaklanıyorlar.

 

Peki, bu iki farklı insan tipi arasındaki temel fark ne?

 

Burada bir şeyi yapma veya yapmama isteği devreye giriyor ve buna da motivasyon deniyor. Motivasyon karşılaşacağın zorlukları veya hedeflerinin önündeki engelleri aşman için içinde hissettiğin veya yokluğunu yaşadığın bir güç.

 

Motivasyon olmadan ilk karşılaştığın başarısızlıkta veya en iyi ihtimalle birkaç başarısız denemeden sonra pes edersin. Veya Sude gibi biriysen mutsuz olmana rağmen bir değişim yaratmak için hiç çaba harcamazsın.

 

Motivasyon Nedir?

İster farkında ol ister olma ama motivasyon hayatındaki en büyük güçlerden birisi ve günlük olarak yaptığın şeylerin tadını çıkarmak ve keyif almak istiyorsan üzerinde çalışılması gereken bir dürtü.

 

Ne yazık ki günümüzde birçok insan motivasyonun tanımını çok genelleştiriyor. Motive olmayı veya motive olamamayı, “evet” veya “hayır” gibi basit bir zıtlık olarak kabul ediyoruz.

 

Ama motivasyon keskin uçları olan bir şey değil, motivasyon akıcı bir süreç. Motive olmak için yüzeyin altına dalman gerekiyor. Motive edici hikayeler okumak, arkadaşlarının seni teşvik etmesi veya bir akıl hocasına sahip olmak sana uzun vadede sürdürülebilir motivasyon sağlamaz.

 

Motivasyonu dünyadaki tüm canlılara sürekli olarak bir enerji akışı sağlayan güneşe benzetebilirsin. Aynı güneş gibi motivasyonun da bir çekirdeği ve farklı katmanları var. Güneşe baktığımızda gördüğümüz şey sadece onun yüzeyi ama onu faydalı ve işlevsel yapan şey yüzeyi değil, çekirdeği. Bu, birazdan açıklayacağım en önemli kısım.

 

Eğer kendine sürdürülebilir bir motivasyon yaratabilirsen, hayatında daha çok anlam ve amaç bulmaya başlayacak ve yaptığın şeylerin her saniyesinden keyif alacaksın. Sence de bu değişiklik yaratmak için harika bir itici güç olmaz mı?

 

Bu motivasyon akışını daha kolay anlamak için onu biraz daha detaylandıralım. İşte, motivasyonun temel unsurları:

 

 

  1. Çekirdek: Amaç

 

  1. Destek: Kolaylaştırıcılar

 

  1. Yüzey: Referans

 

Konu motivasyon olduğunda anlatılan veya bilinen şeyler ikinci ve üçüncü katmandan öteye gitmiyor.

 

İkinci Katman: Destek – Kolaylaştırıcılar

 

Motivasyonun özellikleri arasındaki bu ikinci katman özünde hedeflerini destekleyen şeyleri temsil ediyor. Sahip olduğun motivasyonun çekirdeğini büyütebilir veya çekirdeğinin sıcaklığını arttırabilirler. Temelde işlerin sorunsuz ilerlemesi için uygun koşulları yaratan şeylerdir.

 

İkinci Katman: Yüzey – Referans

 

Referans olarak da bilinen üçüncü katman sana motivasyon sağlayacak her türlü dış etkeni kapsar. İltifat veya övgü gibi saygı ya da tanınma şeklinde görünebilir.

 

Veya teşvik, geribildirim ve yapıcı eleştiri gibi duygusal desteği de içerebilir. Aynı zamanda seninle aynı hedefi veya yükü paylaşan ortak arkadaşlarınla aranda oluşan ilişkilerin tümünü de kapsar.

 

Bu genellikle diğer insanlara baktığında yüzeyde gördüğün şeydir. Dışarıdan bir göz olarak onların referans aldıkları şeyleri görürsün.

 

En İç Katman: Çekirdek – Amaç

 

Ancak motivasyon akışındaki en önemli ve en gerçek itici güç en iç katman yani amaçtır. Amacın, motive olmak ile motive olamamak, başarılı olmak ve başarısız olmak, mutlu olmak ve mutsuz olmak arasındaki farkı yaratır.

 

Motivasyonunun çekirdeği amacındır ve iki şey tarafından oluşturulur: anlam arayışı ve ilerleme isteği. Bu ikisine sahip olduğun sürece içindeki motivasyon bitmek bilmeyen bir enerji ile beslenir.

 

Peki, bunları nasıl elde edersin?

 

Amacını Nasıl Sürdürürsün?

 

Anlam arayışına başlamak için yapman gereken şey çok basit. Sadece bir soru yeterli: Neden?

 

Neden belirli bir hedefin peşindesin? Eğer bu sorunun yanıtı yüzeysel veya belirsiz ise o zaman motivasyonun da aynı şekilde yüzeysel veya belirsiz olur. Her ne kadar motivasyon, bir şeyi başarmak için sana enerji verse bile bu enerjiyi bir yere yönlendirmen gerekir. Bu yüzden bir anlam olmadan enerjini odaklayabileceğin veya yönlendirebileceğin bir yer de olmaz.

 

Ancak anlamlı bir hedefinin olması için dünyayı değiştirmek veya toplum üzerinde çok büyük bir etki yaratmak zorunda değilsin. Bu anlamın temel ilkesi çok basit: senin için önemli olan bir şey veya biri için bir değer yaratmalı.

 

Bir diğer unsur ise ilerleme isteği. İlerleme kaydetmeye başladığında motivasyonun tepeden yuvarlanan bir kartopu gibi bir momentum kazanır. Bu yüzden bunu başarmak için her zaman yoluna devam etmelisin.

 

İyi haber şu ki, kaydedeceğin ilerlemenin çok büyük bir şey olması gerekmiyor. Küçük miktarlardaki ilerlemeler de devam ettirildiği sürece oldukça motive edicidir. Aynı trafikte araç sürmek gibi. Işıklarda beklerken varmak istediğin yerle arandaki mesafe sabit kalır ama yoğun bir trafikte yavaş yavaş ilerlesen bile her saniye aradaki mesafe kısalır.

 

Yapılacaklar listesi gibi şeyler hazırlayarak ilerlemeni ve elde ettiğin büyük veya küçük kazançları kolayca görebilirsin. Bu sayede bunları fark eder ve motivasyonunu azar azar da olsa sürekli olarak arttırırsın.

 

Tam da bu yüzden bilgisayar oyunlarının büyük bir çoğunluğu bağımlılık yapıyor. Oyunların her yerinde oyuncular ilerlemelerini görecek veya kıyaslayabilecek şeylerle karşılaşıyor. Her ne kadar bu ilerleme tamamen sanal bile olsa beynindeki motivasyon merkezlerini tetiklemeye yetiyor.

 

Seni Harekete Geçiren Şeyi Şimdi Bul

 

Neden şimdi biraz vaktini ayırıp, şu anda hangi aşamada olduğunu tespit etmiyorsun? Hayatında ilerleme kaydetmek istediğin bir kısmı ele al ve incele.

 

Örneğin, şu an çalıştığın işini ele alalım. İlk olarak neden diye sorarak başla. Neden bu işte çalıştığının sebeplerini bir kenara yaz. Ardından motivasyonunun çekirdeğini yani amacını düşün. Sonra bu işte çalışmanın sana ne anlam ifade ettiğini ve hayatta ilerlemene yardımcı olacak şeyleri bir kenara not al.

 

Bunları yazdıktan sonra şimdi sıra bunları karşılaştır. Çalıştığın iş, yazdığın amacı elde etmen için bir ilerleme kaydetmeni sağlıyor mu?

 

Eğer sağlıyorsa, ne güzel. Bu doğru yolda olduğun anlamına geliyor. Ama eğer kısmen sağlıyorsa veya amacından tamamen saptığını düşünüyorsan panik yapmana gerek yok. Kesinlikle hiçbir şey için geç kalmadın.

 

Hiçbir zaman hayatında bir değişiklik yapmak veya büyük bir atılım gerçekleştirmek için geç değil. Hemen alttaki bağlantıdan hayatını değiştirmene yardımcı olacak bir yönteme ulaşabilirsin.

 

Bu yazı, kendini kısıtladığın konuları fark etmene ve bunları bir fırsata çevirmek için bakış açını değiştirmene yardımcı olacak.

 

Yöntemdeki 4 adımı uyguladığında düşüncelerini ve eylemlerini bu nihai hedeflerine ulaşmak için değiştirmeyi veya şekillendirmeyi öğrenecek ve seni kısıtlayan şeylerden de kolayca kurtulabileceksin.

 

Hepimiz Mutlu Olmak İstemiyor Muyuz?

 

Mutluluk, sürekli peşinden koşman gereken belirsiz bir terim veya duygu olmamalı. Gerçek motivasyonunu bularak, seni mutlu edecek ve sana anlamlı gelecek her şeyi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış olursun.

 

Motive olmak için birçok yöntem denemiş ve hiçbirinin de aradığın etkiyi yaratmadığını fark etmiş olabilirsin. Bunun sebebi, bunların hayatında geçici değişiklikler yaratması. Oysa kalıcı değişiklikler daha bütüncül bir yaklaşım gerektiriyor. Bunun için hayatının sadece belirli bir kısmına odaklanmamalı veya alışkanlıklarının ve rutinlerinin sadece belirli bir kısmını değiştirmemelisin.

 

Son Söz

 

Motivasyonunu bulmak için temelden bir değişiklik yapman gerekir. Ama bu gibi değişiklikleri kişi yapana kadar, bunlar oldukça korkutucu ve göze alınamayacak kadar tehlikeli ve büyük görünürler.

 

Gerçek şu ki, hayat kaliteni arttırmak ve daha mutlu olmak için hiçbir şeyden korkmaman ve hiçbir şeyi bu kadar karmaşık bir hale getirmemen gerekiyor. Eğer hayatının amacını gerçekleştirmek ve mutlu olmak istiyorsan, o zaman ilk adımı atmak için şimdi harekete geçmenin tam zamanı!

Yorum Yap

Yorum Yap