İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. “Hayır Diyemiyorum” Ne Yapmalıyım?

“Hayır Diyemiyorum” Ne Yapmalıyım?

Hayır Diyemiyorum Ne Yapmalıyım

Hayır diyebilmek ile ilgili pek çok kitap yazıldı. Bu durumun psikolojik tarafları olduğu gibi aynı zamanda kişinin kendisi ile ilgili olan sebepleri de bulunmakta. Ancak her ne olursa olsun hayır diyebilmenin pek çok açıdan getirisi bulunmakta. Tam tersine “hayır diyemiyorum” şeklinde şikayetlerde bulunan insanlar genellikle başta stres olmak üzere büyük sorunlar yaşamak zorunda kalıyorlar.

Hayır Diyemiyorum, Çok Stresliyim

Bu gayet normal bir durum. Hayır diyemeyen insanlar genellikle bu şekilde bir sorumluluk üstlenmiş olurlar. Hele ki insan herkese aynı şekilde davranıyor ve hayır diyemiyorsa bir süre sonra verdiği sözlerin altında ezilmeye başlar. Bu da beraberinde büyük bir stres getirir. Aynı zamanda sorumlulukların altında ezileceği için söz verdiği insanların gözünde de sorumsuz biri olarak görülmeye başlar.

Kontrol Sizde Olsun

Hayır diyemiyorum” diye yakınan insanlar genellikle hayatının kontrolünü de başkasına vermiş olabilirler. Oysaki karşınızdakine hayır diyerek hayatınızı kendiniz kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda kendi fikrinizi de karşı tarafa belirtirsiniz. Bu da kuralları sizin koymanız anlamına gelir ve bu sayede istemediğiniz durumlardan da kaçınmış olursunuz.

Hata Yapmaktan Uzak Durun

Hayır diyemeyen insanların asıl amaçları kimseyi kırmamaktır. Bu gayet güzel bir şey gibi görünse de insanları kırmamak için yaptığınız bu davranış beraberinde yükünüzü de arttıracaktır. Doğal olarak belirli bir ağırlığın altında çalışmak hata yapma olasılığını da arttıracaktır. Belirli bir ölçüde insanlara hayır dediğinizde ise üstesinden gelebileceğiniz kadar şeyi yerine getirmek için seçici olursunuz. Bu da hata yapma olasılığını düşürecektir.

Zamanla Güven Kaybedersiniz

İnsanların sizden istediklerine sürekli olarak evet deyip bu istekleri yerine getirememek zaman içinde insanlar arasındaki güveninizin de sarsılmasına ve ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Görüldüğü gibi tamamen iyi niyetli olarak başladığınız işleri yerine getiremediğiniz için suçlu durumuna düşersiniz. Bu durumu yaşamamak için zaman zaman hayır demek gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan “Ramazan Pidesi Tüketmek Zararlı mı?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap