1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelik Sürecinde Yenebilecek Balıklar Hangileri?

Hamilelik Sürecinde Yenebilecek Balıklar Hangileri?

Hamilelik Sürecinde Yenebilecek Balıklar Hangileri?

Hamilelikte kadınların yiyecekleri gıdalara dikkat etmeleri çok daha önemli bir hal alıyor. Hamilelik öncesi dönemde tüketilen gıdaların hamilelik sırasında da tüketilmesi isteniyor ancak bu durum bebeğin sağlığını tehlikeye atacak riskler taşıyor. Özellikle hamilelik sürecinde yenebilecek balıklar üzerinde önemle durulmalı. Zira bazı balıklar sadece bu dönemde, normal zamanda tüketildiğinden çok daha fazla zararlı olabilmekte.

Denizin diplerinde yaşayan balıklar diğerlerine göre daha fazla tehlikeli. Bunun sebebi ise bu balıkların diplerdeki kirlilikten aşırı oranda etkilenmeleri ve yüksek oranda toksin içermeleri. Bu da hamile kadınlar için zararlı olabilecek bir durum arz ediyor. Diplerde yaşayan ve tüketilmemesi gereken balıklar arasına Kalkan, Barbunya, Lüfer, Levrek, Kefal ve Mezgit yer alıyor.

Bununla birlikte anne adayı ve bebekler için zararlı olabilecek balıklar arasında ağır metal içeren balık ve deniz ürünleri de bulunmakta. Özellikle midyelerin de tıpkı yukarıdaki balık türleri gibi kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Bununla birlikte çiftliklerde üretilen balıklardan da uzak durulması gerek. Çünkü bu balıklar üretilirken çeşitli hormonlar kullanılıyor ve bu hormonlar sadece hamileler değil normal insanlar üzerinde dahi sağlıksal riskler yaratmakta.

Hamilelik Sürecinde Hangi Balıklar Yenebilir?

Hamilelik sürecinde yenebilecek balıklar arasında yüzeye daha yakın şekilde yaşayan balıklar tavsiye ediliyor. Hamsi ve istavritin her zaman için insan sağlığına yararlı balık türleri olduğu bilinmekte. Bu durum hamileler için de aynı şekildedir. Bununla birlikte uskumru ve palamut da su yüzeyine yakın şekilde yaşadıklarından tüketilmesinde herhangi bir sorun bulunmamakta. Her balık tüketiminden sonra tahin tüketilmesi vücuda geçmiş olan ağır metallerin uzaklaştırılmasında etkilidir. Hamilelik sürecinde de tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi su tüketiminin üzerine düşülmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan “Pesketaryenlik Nedir? Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?” konu başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap