1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Evde Tek Başına Pilates Yapmak Yararlı mı?

Evde Tek Başına Pilates Yapmak Yararlı mı?

Evde Tek Başına Pilates Yapmak Yararlı mı?

Yaklaşık 20 yıl kadar önce hayatımıza giren Pilates o zamandan beri en popüler zayıflama ve jimnastik çeşitlerinden bir tanesi. İlk başlarda sosyete sporu olarak tanımlanmasına rağmen zamanla herkes tarafından yapılmaya başlanmıştır. Pek çok insan evde tek başına pilates yapmak konusuna istekli olmayabilirler. Çünkü bu konudaki genel kanı bir pilates eğitmeni ile birlikte grup içinde yapılan jimnastiğin daha verimli olduğu yönünde.

Pilates hiçbir zararı ve yan etkisi olmayan bir spordur. Bu bakımdan tek başınıza evinizdeki bilgisayarı kullanarak videolu egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak grup içinde ve salonlarda yapılan egzersizlerin daha istikrarlı yapıldığı söylenebilir. İnsanlar evlerinde oldukları zaman çoğu defa yapacakları işleri ertelerler. Bunun en büyük sebebi ise evin her yönüyle cazip olmasıdır. Özellikle sosyal medyada çok fazla vakit geçiren insanlar için bir şeyleri ertelemek bir alışkanlık haline gelmiştir. Siz de böyle bir kişiyseniz evde tek başına pilates yapmak sizin için fayda sağlamayacaktır.

Bunun bilincinde olan insanlar ise evlerinden çıkarak spor salonlarında pilates yapmaktalar. Bu biraz verilen paranın heba olmaması için yapılan bir şey olsa da günün sonunda sağlıklı yaşamak için çaba sarf ediyorsunuz. Bununla birlikte bazı insanların bir şeyleri düzgün ve tutarlı olarak yapmaları için para vermiş olmaları gerekiyor. Bu sayede paralarının heba olmasını istemeyenler pilates kurslarına katılıyorlar.

Eskiden sadece yabancı ülkelerde bulunan ve buralardan sipariş edilmesi gereken pilates setleri ise artık hemen hemen her eczanede ve alışveriş merkezlerinde bulunuyor. Buradaki önemli nokta ise alınacak pilates setinin hasarsız ve eksiksiz olması. Ayrıca ucuza satılan pek çok set de kalitesiz olabiliyor. Pilates setleri içindeki öğelere göre fiyatlandırılmakta. Standart bir set içinde pilates minderi, pilates toplu, pilates halısı ve pilates ipi bulunmakta. Bunların dışında boyut olarak da farklı setler bulunmakta.

Bir önceki yazımız olan “Dizlere İyi Gelen Egzersizler” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap