İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ev Yapımı Çözümlerle Sivilcelerden Kurtulmak

Ev Yapımı Çözümlerle Sivilcelerden Kurtulmak

Ev Yapımı Çözümlerle Sivilcelerden Kurtulmak

Sivilceler her ne kadar ergenlik dönemiyle ilişkilendirilse de yetişkin insanlarda da çok çeşitli sebeplerden dolayı sivilce görülmektedir. Elbette alerji derecesinde ve önüne geçilemeyen acılı sivilceler için doktora başvurmak gerekmekte. Ancak olmadık zamanlarda çıkan ve sizi rahatsız eden sivilcelerden kurtulmak için ev yapımı çözümleri uygulamak mümkün.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumu tek bir sebebe bağlı değildir. Hassas bir cilt üzerinde toz, kir gibi dış etkenler neticesinde oluşacağı gibi aynı zamanda kişinin yediklerinden ve cildinin yapısından da kaynaklanabilir. Bununla birlikte bazı sivilcelerin geçme süresi diğerlerine göre çok daha uzun olabilir. Eczanelerde çok çeşitli reçetesiz sivilce ilaçları satılmasına rağmen bu ilaçların herkeste aynı etkiyi vermesi mümkün değil.

Kolonya İle Sivilcelerden Kurtulun

Her evde bulunan sadece iki malzeme ile sivilcelerden kurtulmak mümkün. Uygulamanın asıl amacı sivilceyi henüz çıkmadan etkisiz hale getirmek. Bu yüzden öncelikli olarak yüzünüzü iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü sivilceyi henüz gözle görülmeden önce sadece ağrısı ile teşhis etmek gerekiyor.

Bir çay bardağının dibine 2 santim olacak şekilde bebek pudrası koyduktan sonra üzerine bu pudrayı macun haline dönüştürecek miktarda limon kolonyası ekliyoruz. Bu iki malzeme macun kıvamına gelene kadar karıştırıldıktan sonra sivilcenin çıkacağı bölgenin üzerine sürüyoruz. Bu uygulamayı akşamdan yaparak sabaha kadar yüzümüzde kalmasını sağlıyoruz. Uygulamanın çalışma prensibi, sivilcenin çıkacağı bölgenin hava ile olan temasını kesip aynı zamanda buradaki bakterileri kolonya ile öldürmek. Sabah uyandığınızda ilgili bölgedeki acının ortadan kaybolduğunu ve sivilcenin çıkmadığını göreceksiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki bu uygulama sadece sivilce çıkmadan önce uygulanmalıdır. Çıkmış olan bir sivilcenin üzerinde hiçbir etkisi bulunmamakta. Aksine çıkan sivilce üzerindeki gözenekleri kapattığı için sivilcenin iyileşmesini de yavaşlatacaktır. Bu bakımdan kesinlikle sivilce çıkmadan önce uygulanması gerekmektedir.

Enerji İçecekleri Hakkında Bilinmeyenler başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap