İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Enerji İçecekleri Hakkında Bilinmeyenler

Enerji İçecekleri Hakkında Bilinmeyenler

Enerji İçecekleri Hakkında Bilinmeyenler

Enerji içecekleri dünyada yaklaşık 35 yılı aşkın bir süredir tüketilse de ülkemizdeki geçmişi 15 yıldan biraz fazladır. 2000’li yılların başında zararları nedeniyle bir süre ülkemizde tüketilmesi devlet tarafından yasaklanmış ancak daha sonra çeşitli anlaşmalarla yeniden satılmaya başlanmıştır. Bu anlaşmalarda içeceklerin içerisinde bulunan ve zararlı olarak görülen bazı ürünlerin çıkarılması sağlanmıştır. Günümüzde enerji içeceği firmaları satıldıkları ülkelere göre içeceklerin içeriklerini tadını değiştirmeyecek şekilde özelleştirebiliyorlar.

Enerji İçeceklerinin Vücut Üzerindeki Etkisi

Öncelikle bu tür içeceklerin içeriğinde hangi bileşenlerin bulunduğuna göz atalım. Bu içeceklerin hepsinde bulunan ortak bileşen kafeindir. Bilindiği gibi kafeinin vücudu zinde tutmak ve uykusuzluğu ortadan kaldırmak gibi çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte şeker, karbonatlı su, sitrik asit, magnezyum karbonat ve renklendirici bulunur.

Enerji içeceklerinin tamamı zihinsel ve fiziksel performansı arttırmaya yönelik şekerli ve kafeinli içeceklerdir. Fazla miktarda kullanıldıklarında yan etkilere sebep olabilirler. Ayrıca çeşitli alkollü içeceklerle de tepkimeye girip tüketen kişide ciddi rahatsızlıklara sebep olabilirler. Enerji içecekleri tüketen kişilerde gözlemlenen önemli bir değişim ise kalp atışı hızının normalin üzerine çıkmasıdır. Bu bakımdan kalp rahatsızlığı bulunanların ve geçmişte kalp krizi geçirenlerin enerji içeceklerini kesinlikle tüketmemeleri gerekmekte. Bu kişilerin tüketmeleri kalp sağlığının ciddi tehlike altına atılması demektir.

Enerji içeceklerinin bilinen zararları arasında dişlere verdiği zarar da bulunmakta. Asitli ve bol şekerli içeceklerin dişlere zarar verdiği bilinen bir gerçek. Yapılan testler 15 dakika boyunca günde 4 defa alınan enerj içeceklerinin geri dönüşü olmayan diş kayıplarına sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte aşırı şekilde tüketilmesinin böbrekler üzerinde olumsuz etkileri de kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar bu içeceklerin böbrek fonksiyonları üzerinde gözle görünür bir kayıp yarattığını ortaya koymuştur.

Enerji içecekleri insan davranışlarını da etkilemekte. Özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında riskli davranışların arttığı gözlemlenmiştir. Ancak bu her insanda aynı oranda görülmez. Ergenlik dönemindeki gençler alkol ile birlikte tükettiklerinde gözlemlenmelidirler.

Bir önceki yazımıza olan “Limonlu Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap