İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Doğru Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Doğru Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Doğru Halı Seçimi

Halılar her zaman için bir evi gösteren önemli eşyalar olmuşlardır. Bu noktada da halı seçimi de son derece önem taşımakta. Halı alırken dikkat edilmesi gerek çok fazla nokta var. Bu noktaları göz önünde bulundurursanız eviniz için güzel ve en uygun halıyı seçebilirsiniz.

Halının Boyutları

Eğer odanızı halıfleks kaplatmayacaksanız o zaman alacağınız halının odanın her yerini kaplamamasına özen gösterin. Tam ortaya yaydığınızda dört taraftan da en az 1 metre boşluk kalmasına dikkat etmenizde fayda var. Bununla birlikte eğer evcil hayvan besliyorsanız bir süre dostunuzu bu yeni halının bulunduğu odaya sokmayın. Eğer sokmak zorundaysanız halı ile olan ilişkisini en az da tutmanız gerekmekte. Yeni halılar yaklaşık 1 ay boyunca tüy kusarlar. İşte bu kusma kedi ve köpekler için son derece zararlıdır. Halıdan tüy çıktıkça kedi ve köpekler halının bu bölgelerini içgüdüsel olarak yalarlar ve bu tüyler topak halini alıp köpek ve kediler tarafından yutulabilir.

Renk ve Desen

Halı seçimi yaparken halınızın kesinlikle odada bulunan diğer eşyalarla uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Eğer odada antika eşyalar bulunuyorsa ağaç rengine uygun bir halı seçilmelidir. Bunun mutlaka mobilya rengi olan kahverengi olmasına gerek yok. Sade gri renk bir halı da oldukça güzel duracaktır. Hatta tüm evinizi aynı renk tonlarına sahip ve birbirine benzer halılar ile donatabilirsiniz. Halıların en büyük özelliklerinden bir tanesi üzerine uzun dakikalar uzandığınız zaman acı vermeyecek bir halı olması. Bunu da yüzeyindeki dokumanın kalitesinden anlamak mümkün. Elbette dokuma halı ve fabrikasyon halı arasında fiyat olarak farklar olacaktır. Ancak antika kullanmayı seviyorsanız dokuma halıların bu konuda çok daha değerli olduğunu söylemek gerek.

Bir önceki yazımız olan “Diş Çektirme Korkusu Nasıl Yenilir?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap