1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Doğru Beslenme İle Baş Ağrısından Kurtulmak

Doğru Beslenme İle Baş Ağrısından Kurtulmak

Doğru Beslenme İle Baş Ağrısından Kurtulmak

Pek çok insan baş ağrısının sebeplerini bilmez ya da neden meydana geldiği konusu üzerinde fazla durmaz. Bunun sebebi ise baş ağrılarının genellikle geçici olmalarıdır. Ancak tekrarlayan baş ağrıları önemli hastalıkların habercisi olabilir. İlaç tedavisi yerine doğru beslenme ile baş ağrısından kurtulmak mümkün oluyor.

Beslenme Baş Ağrısını Tetikler

Çok fazla önemsenmese de beslenmenin baş ağrısını tetiklediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle yanlış beslenme, bilinçsiz diyet ve vitamin eksikliği baş ağrısına neden olan önemli faktörler arasındadır. D vitamini, B6 eksikliği, B12 eksikliği ve magnezyum eksiliğinin baş ağrısına sebep olacağı kanıtlanmıştır. Bunların yanında bir de migren hastalığınız varsa en ufak baş ağrısı kolay bir şekilde migreni tetikleyecektir. Uzman eşliğinde yapılan sağlıklı bir diyet başta migren ağrıları olmak üzere diğer baş ağrılarının da üstesinden gelebilir.

Güneşe Çıkmayı İhmal Etmeyin

Güneş altında haftada iki kez 5 ile 10 dakika geçirmek D vitamini almak için önem teşkil ediyor. Bu sadece dışarı çıkmak olarak değil güzel ve güneşli havalarda evinizin balkonunda oturarak da yapılabilir. D vitamini ihtiyacınızı gidererek olası migren ataklarının da önüne geçmiş olursunuz. Migren dışında normal baş ağrısı çekiyorsanız gün içinde 2.000 miligram D vitamini yeterli olacaktır.

Doğru beslenme ile baş ağrısından kurtulmak göründüğü kadar zor değil. Gün içinde neler tükettiğinize kolaylıkla dikkat edebilir ve baş ağrısı çektiğiniz zamanları bu durumla eşleştirebilirsiniz. Eğer baş ağrısına sebebiyet verdiğini düşündüğünü bir durum ya da besin var bunlardan kaçınabilirsiniz. Vücutta D vitamini eksikliği meydana geldiğinde genellikle vücudun çalışma şekli değişecektir. Bu durum kendisini baş ağrısı, mide bulantısı ve ishal şeklinde gösterebilir. Bu etkilerden bir tanesiyle karşılaştığınızda mutlaka eksik tükettiğiniz bir vitamin ya da mineral olacağını unutmayın.

Bir önceki yazımız olan “Yazın Görülen Sağlık Sorunları ve Tedavileri” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap