İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Diyette Yulaf Tüketiminin Faydaları
Trendlerdeki Yazı

Diyette Yulaf Tüketiminin Faydaları

diyette-yulaf-tuketimi

Diyet yapmak kadın erkek herkes için zor bir süreçtir. Fakat bu süreci kolaylaştırmak ve daha hızlı kilo verebilmek için bazı besinlere ağırlık verilmesi gerekmektedir. Diyet denince akla ilk olarak yulaf gelmektedir. Birçok kişinin ön yargılı olduğu yulaf ezmesi hem çok besleyici hem de sağlıklıdır. Üstelik onu lezzetli hale getirmek için pek çok farklı tarif bulunmaktadır. Tatlı ve tuzlu olarak her şekilde tüketilen bu eşsiz tahıl, kilo verme sürecine hız katacak ve diyet döneminde olan kişiyi uzun süre tok tutacaktır. Peki, Diyette Yulaf Tüketiminin Faydaları nelerdir?

Yulafın Faydaları

Yulaf hem kilo vermek hem de almak isteyen kişiler için çok önemli bir besindir. Bu noktada ne kadar tüketim yapıldığı ve hangi gıdalarla bir araya getirildiği büyük farklar yaratmaktadır. Diyette yulaf tüketiminin faydaları şunlardır;

  • Bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelir.
  • Saçları ve cildi güzelleştirir.
  • Uzun süre tok tutar.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Günlük protein ihtiyacını karşılar.
  • Kolesterol hastaları için idealdir.

Daha pek çok faydası olan yulaf diyet döneminde bol bol tüketilmelidir. Kan şekerini dengelenmesine katkıda bulunacak ve bu sayede tatlı krizlerine girilmesine engel olacaktır.

Yulaf Ezmesinin İçeriği

Yulaf ezmesi denince akla ilk olarak lif gelmektedir. Yulafın lifli yapısı diyet yapan kişinin bağırsak sistemini düzenler. Bu sayede kişi sindirim sistemi sorunları yaşamaz ve daha hızlı bir şekilde kilo verir.

Diyet döneminde vücutta vitamin ve mineral eksikliği yaşanabilir. Yulaf ezmesi bunun da önüne geçecektir. İçeriğindeki magnezyum, fosfor ve b12 gibi vitaminler sayesinde saç dökülmesi ya da halsizlik gibi problemler ortadan kalkar. Protein oranı da diğer tahıllara oranla yüksektir. Bu sayede diyet döneminde yaşanan kas erimelerinin önüne geçmek mümkündür.

Yulaf Ezmesi ve Tokluk Hissi

Yulaf denince akla ilk olarak tokluk hissi gelmektedir. Kilo vermeye çalışan bir insanın en önemli problemi daima açlıktır. Yulaf düşük kalori ile maksimum tokluk sağlayacak ve bu sayede aç kalmadan kilo vermek mümkün hale gelecektir. Yulafın tok tutmasının başlıca sebebi içeriğinde bulunan beta-glukan’dır. Bu madde yulafın mide içerisinde daha zor sindirilmesini sağlar. Bu sayede tok kalma süresi daha uzun olacak ve bir sonraki öğünde daha az yemek yenecektir. Aynı zamanda sık sık tatlı krizine giren kişiler içinde idealdir. Yulafla çok sağlıklı ve lezzetli tatlılar yapmak mümkündür.

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilir?

Yulaf ezmesi yanlış tüketildiğinde çok lezzetsiz olabilen bir tahıldır. Birçok insan yulafı nasıl tüketeceğini bilmediğinden tadının kötü olduğunu düşünmektedir. Fakat yulafla çok çeşitli tarifler denemek ve beslenme düzenine dahil etmek mümkündür. Yulaf denince akla gelen ilk tarif yulaf lapasıdır.

Yulaf lapası kişisel zevklere göre çeşitlenen bir kahvaltı ürünüdür. Ama en çok yapılan tarifi muz ezmesi, yulaf ve süt ile yapılanıdır. Daha sonra üzerine sevilen meyveler ve bir miktar fıstık ezmesi eklenmesi yulaf lapasını daha lezzetli bir hale getirecektir. Bunun dışında omlet içerisine eklemekte mümkündür. Yulaf ezmesi ile yapılan omletler daha uzun süre tok tutmaktadır.

Yulaf Ne Kadar Tüketilmelidir?

Yulaf ezmesi sağlıklı bir besindir. Fakat onu yanlış şekillerde tüketmek kilo verme yerine kilo alma ile sonuçlanacaktır. Bu sebeple tüketilecek olan miktar çok doğru ayarlanmalıdır. Yulaf lapası yaparken 3 yemek kaşığı aşılmamalıdır. Aynı zamanda üzerine konulan diğer besinlere de dikkat edilmelidir. Miktara dikkat edildiği ve doğru kullanıldığı müddetçe diyete destek sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap