İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Diyet Yaparken Ekmek Tüketmek Ne Kadar Doğru?

Diyet Yaparken Ekmek Tüketmek Ne Kadar Doğru?

Diyet Yaparken Ekmek Tüketmek Ne Kadar Doğru?

Kulaktan dolma bilgilerle hareket edildiğinde diyet ile ilgili bilinen kesin kanılardan bir tanesi de diyet sırasında ekmek yemenin kesilmesinin gerektiği. Ancak bu oldukça yanlış. Diyet yaparken ekmek tüketmek bazı noktalara dikkat edildiği zaman zarar yerine yarar sağlayan bir davranış. Bu bakımdan diyet yapanların ekmeğe çok da mesafeli durmalarına gerek yok.

Ekmek Beyniniz İçin Gerekli

Yeterli ekmek tüketimi yapılmadığında beyin fonksiyonlarının çalışması yavaşlayacaktır. Bu gün içinde bariz bir şekilde kendini gösterir. Ekmeğin içinde bulunan karbonhidrat vücut tarafından parçalanarak glikoz haline getirilir. Beynin faydalandığı tek besin kaynağı glikoz olduğu için beyin yeterli besini alamaz ve çalışmaz duruma gelir. Aynı zamanda bu gün içinde de yorgun hissetmenize sebep olur.

Ekmek Kan Şekerini Dengeler

Ekmeğin önemli bir görevi ise kan şekerini dengelemektir. Kan şekerini dengesiz hale getiren ise karbonhidratlardır. Şeker ve çikolatada bulunan basit karbonhidratlar aynı zamanda beyaz ekmek içinde de bulunur. İşte bu yüzden beyaz ekmeği bir kenara ayırmamız gerekiyor. Beyaz ekmek içinde bulunmayan B grubu vitamini tahıllı ekmek olarak bilinen ekmeklerde mevcuttur. Bu yüzden tahıllı ekmek son derece yararlıdır.

Beyaz ekmek tüketenlerde görülen kilo alımı çoğunlukla bel bölgesinde kendisini gösterir ve bu yüzden oldukça sinir bozucudur. Beyaz ekmek tüketimi sonrasında salgılanan insülin yüzünden yağ olarak depolanır ve bu yağ kısa bir süre içinde bel bölgesinde ortaya çıkmaya başlar.

Ekmek Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Diyet yaparken ekmek tüketmek oldukça önemli. Peki ama ekmek alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için belli başlı bir kaç madde bulunuyor. Satın alacağımız ekmek kesinlikle tam buğday ekmeği olmalı. Buğday kokusunu almalısınız. Tatlı bir tadı varsa almaktan kaçının çünkü buğday özü tatlı olmaz ve mısır şurubu kullanılmıştır. Ekmek oldukça sert ve koyu bir renge sahip olmalı. Marketten alınan ekmeklerde kesinlikle poşet üzerinde yazan bilgileri okuyun. Bu ekmeklerde raf ömrünü uzatıcı maddeler varsa almayın. Lif oranının yüksek olmasına dikkat edin. Fırından aldığınız ekmeklerin içeriğini yetkili kişilere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Tatilde Kilo Vermek Mümkün mü?” başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap